piątek, 17 maja 2013

Moje wielkie greckie zaskoczenie pt. Eukaliptus, Grecja i miś Koala.

#Mieszkam tu.

Właśnie się dowiedziałam (lepiej późno niż wcale), że w Grecji rosną eukaliptusy!!
Bez dwóch zdań eukaliptus kojarzy się z Australią i uroczym misiem Koala. Natomiast Grecja to min. obraz drzew oliwnych, cedrów, cytryn, pomarańczy, winogron itd.; dlatego też, mając w świadomości przyporządkowany taki, a nie inny obraz do głowy mi nie przyszło, że drzewa obok których przechodzę setki razy, to eukaliptusy!!
Wiadomość, że w Grecji (na Mykonos) rosną australijskie drzewa była dla mnie nie tyle niespodzianką, co 'gromem z jasnego nieba'

miś koala na drzewie, listki eukaliptusa


Czy to jest takie oczywiste, że w Grecji rosną eukaliptusy?... Kto je tu sprowadził i kiedy? Co ma Grecja wspólnego z misiem Koala i eukaliptusem?Pytania nie dawały mi spokoju, więc postanowiłam trochę poszperać, aby znaleźć odpowiedź na dylemat, dowiedzieć się czegoś więcej na temat drzew, które w Europie najwyraźniej zrobiły karierę. Tak więc...
 • Eukaliptusy z gatunku globulus zostały sprowadzone do Grecji w 1862 r przez greckiego botanika i badacza Theodora Orfanidi....bez miśków !! ;-))

  Drzewa zostały rozpowszechnione głównie na południowych terenach kraju, aczkolwiek z łatwością zaklimatyzowały się też w północnym regionie Grecji - Chalkidiki, Saloniki. Rosną w lasach i ogrodach. W sprzyjajacych warunkach osiągają wysokość 70 czasami 80m, przeciętna to 25-60m natomiast w niekorzystnych przybierają formę rozłożystych krzewów.

  Aleja eukalipusowa na wyspie Rodos
  rozłożysty eukaliptus Mykonos Grecja

  Eukaliptusy pobierają z gleby ogromne ilości wody, którą bardzo szybko transpirują. Nie zacieniają ziemi, na której rosną, gdyż ich liście ustawiają się brzegami blaszek ku słońcu. Dzięki temu zyskały miano ‘pompy biologicznej’.


  łaciaty, rozdwojony pień greckiego eukaliptusa Mykonos Grecja

  Eukalipus
   • Botaniczna nazwa 'eukaliptus' pochodzi od greckich słów: 'eu - dobrze' i 'kalyptos - ukryty', co podkreśla szczególną cechę kwiatów pojedynczo wyrastających w kątach liści, o zredukowanym kielichu i zdrewniałej koronie, przypominającej wyglądem przykrywkę, która w czasie kwitnienia opada.
   pokrywa kwiatowa kwitnącego eukaliptusa
   gałązki nasion i pąków greckiego eukaliptusa Mykonos

     Pędy i liście wydzielają bardzo miłą woń, dzięki olejkom eterycznym w nich zawartych; w medycynie są wykorzystywane ze względu na silne działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, wykrztuśne i słabo uspokajające. Najważniejszym związkiem chemicznym, występującym w olejku, jest eukaliptol (cyneol). Prócz zastosowania w medycynie, olejek eukaliptusowy używany jest również do produkcji kosmetyków.


     pochyłe gałezie eukaliptusa mykonos, grecja

     pochyły konar eukaliptusa, grecja, mykonos
     Drewno eukaliptusa jest bardzo cenne, ponieważ jest wybitnie odporne na gnicie; wykorzystywane jest w budownictwie, meblarstwie, szkutnictwie, a także rzeźbiarstwie.


     Powiązane wpisy z cyklu: 'Przyroda, drzewa'
     Masticha z Chios, każda rzecz ma swoje miejsce.
     Jadalne kasztany. - Cenna jesień.


     Brak komentarzy :

     Prześlij komentarz