czwartek, 6 czerwca 2013

Petros Pelikan chlubą Mykonos

#Greckie Opowieści
Pelikan symbolizuje życzliwość, towarzyskość, rodzicielską miłość, miłosierdzie, wyrzuty sumienia, gniew, bunt, wędrówkę, żarłoczność, tępotę, niezaradność. W sztuce chrześcijańskiej symbolizował pokutę, ukrzyżowanie, ofiarę Chrystusa na krzyżu. W kościołach umieszczano figury pelikana z podpisem: 'Stałem się podobny do pelikana.'
Pelikan o imieniu Petros jest oficjalną, bardzo chętnie fotografowaną żywą maskotką Mykonos.


pelikan na plaży

Jak to się stało, że akurat ten ptak został jednym z najważniejszych mieszkańców wyspy?

Historia głosi, że jeden z rybaków znalazł zranionego ptaka na brzegu morza, przyniósł do domu i obdarzył opieką. Pelikan po odzyskaniu pełnej sprawności nie chciał opuścić wyspy, pozostał razem z mieszkańcami. 


 W 1985 2 grudnia niefortunnie został potrącony przez samochód i niestety zakończył swój żywot. Wieść, że ulubieniec nie żyje zasmuciła nie tylko mieszkańców wyspy, ale również osoby, które goszcząc na wyspie poznały pełnego perypetii Petra.

Jackie Kennedy Onassis zafundowała mieszkańcom nowego pelikana o imieniu Irene, placówka zoologiczne z Hamburga pelikana o imieniu Petros, a miejscowy rybak znalazł na brzegu morza kolejnego rannego ptaka w efekcie czego wyspa zyskała trzech nowych pierzastych mieszkańców.

Trzy pelikany Mykonos

Więcej na temat  Pelikana przeczytasz TUTAJ - Petros padł ofiarą porwania...