środa, 24 lipca 2013

Historia mrożonej kawy, kto wymyślił FRAPPE ?


#Greckie Opowieści

Frappe jest mrożoną grecką kawą w skład której wchodzą: woda, kostki lodu, kawa rozpuszczalna, cukier i mleko.


szklanka mrożonej kawy frappe na tle greckiego nieba i morza, grecka flaga w tle, parasole na greckiej plaży Mykonos

na plaży kubek mrożonej kawy frappe , w tle greckie morze Mykonos
Grecka Oliwka Blog

Ten zimny przysmak swoje pochodzenie zawdzięcza greckiemu pracownikowi Nestle Dimitris'owi Vakondios'owi, który w 1957r. na Międzynarodowych Targach w Salonikach całkiem przypadkiem dokonał niesamowicie ‘orzeźwiającego’ odkrycia :) 


Dimitris VakondiosW owym czasie szwajcarska firma Nestle na Targach w Salonikach promowała swój nowy produkt, mianowicie ubity w szejkerze zimny, czekoladowo-mleczny napój dla dzieci.
W czasie krótkiej przerwy w prezentacji produktów Vakondios chciał się napić gorącej rozpuszczalnej kawy (picie gorącej rozpuszczalnej kawy Nescafe produkowanej przez firmę Nestle było jego zwyczajem), ale niestety / stety nie miał dostępu do gorącej wody. Pomyślał więc, że zamiast gorącej użyje zimnej, a do wymieszania składników (kawa, cukier, woda) użyje szejkera.
 W taki oto sposób stworzył pierwszy kawowy napój z pianką.
 Po latach Vakondios oznajmił , iż przez długi okres czasu nie mógł uwierzyć, że tak prosty eksperyment (wynikający z potrzeby i z braku) doprowadzi do stworzenia najpopularniejszego greckiego napoju.
 
Frappe jest wyrazem zapożyczonym z języka francuskigo i oznacza tyle co ubijać , łączyć ubijając, aczkolwiek w języku greckim znaczenie wyrazu nabrało nieco innego negatywnego charakteru, ponieważ silnie zidentyfikowało się z takimi cechami jak: niedbalstwo, obojętność czy też lenistwo.  

Dlaczego tak się stało?

Od najdawniejszych czasów, codziennym rytuałem Greka był spacer do pobliskiej kafejki. Tam przy filiżance mocnej gorącej kawy czytał poranną gazetę, wymieniał z przyjaciółmi poglądy polityczne, grał w tavli 'przerzucając' komboloi.
Od kiedy na rynku pojawiła się kawa frappe celebracja wolnego czasu nieodzownie związała sią z greckim słowem chalara / χαλαρά - charakterystycznym dla Tesaloniczan, oraz zwrotem plaka me kanis / Πλάκα με κάνεις.
Wyraz 'chalara' oznacza spokojnie, luźno, wyluzuj, relaks, nie śpiesz się... bo robota to nie zając i nie ucieknie, ważniejsza teraz jest przyjemność
Plaka me kanis – zamiast (jak to jest w innych regionach Grecji) plaka mu kanis oznacza – żarty sobie robisz, w sensie nie mogę w to uwierzyć co do mnie mówisz.

Celebracja picia kawy przerodziła się w rozleniwione gadanie o wszystkim i o niczym (często całymi dniami) tj. chalara - w czasie niekoniecznie wolnym od pracy sprawiając, że wyżej wymienione zwroty, frappe, komboloi oraz tavli stały się negatywnymi wizytówkami greckiego spędzania czasu.
Dziś frappe przygotowywuje się niemal na całym świecie, szczególnie w ciepłe dni z różnymi dodatkami, np w Bułgarii zamiast wody używa się coca-coli w Serbii do frappe dodawane są lody, a w Polsce owoce :) 

Pozdrawiam

kawiarnia, grecka frappe

6 komentarzy :

 1. Frappe na coli - to musi być koszmar :P Zdecydowanie wolę tradycyjne, ew. na lodach. I pomyśleć, ile byśmy stracili, gdyby Panu Vakondiosowi nie zabrakło gorącej wody na kawę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. koszmar bo frappe i cola to jak narkotyk
   gorzka natomiast z dodatkiem lodów pyszność - moja ulubiona z dodatkiem lodów waniliowych :)

   Usuń
  2. W końcu ktoś inny by na to wpadł frappe na coli próbowała Pani?

   Usuń
 2. Ja polubiłam frappe robioną przez Greka właśnie z lodami :-) Potem przez długi czas robiłam taką w domu. Jak jestem w Grecji zawsze zamawiam frappe :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. Już od jakiegoś czasu tu jestem tylko cicho byłam :-) Uwielbiam greckie blogi i Grecję :-) Mykonos jeszcze przede mną :-))

   Usuń