niedziela, 26 kwietnia 2015

Tolos - mniej znana atrakcja Mykonos

#Miejsce, w którym mieszkam

Osoby zainteresowane zwiedzaniem archeologicznych miejsc na Mykonos, nie powinny pominąć kamiennego grobowca, którego powstanie datowane jest na koniec XVwieku pne.
Mykeński Tolos został wykopany i zbudowany na planie koła o średnicy 5,80cm i 4 m wysokości na niewielkim wzgórzu (obszar Aggelika, ogród hotelu Tharroe of Mykonos), do którego prowadzi niezadaszony korytarz (tzw. dromos biegnące z południa na północ) o długości 14 metrów na ok.2 m. szerokości.otwór do grobowca Ściany grobowca pokrywają poukładane warstwowo kamienie z widocznym górnym przybliżeniem co świadczy, że sklepienie miało charakter pozornej kopuły, które prawdopodobnie uległo zawaleniu w XIIIv p.n.e
Cenne przedmioty takie jak: wazy ceramiczne, kryształowe pieczęcie, złota biżuteria odnalezione podczas wykopalisk, znajdują się w Muzeum Archeologicznym Mykonos.
Tolos został odkryty przypadkiem pod koniec lat 90 podczas prac związanych z budową jednego ze skrzydeł hotelu Tharroe. Przez dłuższy okres czasu stanowił tajemnicę przypuszczalnie ze względu na trwając prace budowlane, które uniemożliwiały zwiedzanie, a brak odrębnego szlaku dotarcia do Tolos - komplikował sytuację. Aby dotrzeć do grobowca trzeba wejść na teren posiadłości i zapytać o pozwolenie na recepcji.

Wyżej zamieszczone zdjęcie, które figuruje na różnych portalach turystyczno-informacyjnych jest przedawnione. Obecnie grobowiec wygląda tak:


dromos pokryte roślinnością
dromos prowadzące do grobowca pokryte roślinnościązadaszony grobowiec

wnętrze grobowca5 komentarzy :

 1. Ciekawe miejsce i informacje o grobowcu. Wygląd obecny, no cóż dwudziesty pierwszy wiek:) I tak cudem odkryto to miejsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, a na dodatek znaczną część zawartości wykradziono. Kiedy ekipa archeologiczna dotarła na miejsce grobowiec był już odpieczętowany. To co pozostało zabrano do muzeum...

   Usuń
 2. Ciekawe, jaka historia skrywa się za tym grobowcem.

  (BTW, przymiotnik od "Mykonos" to "Mykeński" czy "Mykonoski"?)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mnie bardzo ciekawi, ale jak na razie mało jest danych...gdyby archeolodzy dotarli na czas, kiedy grób był zapieczętowany na pewno coś więcej by było wiadomo.

   Mykonoski, choć dla ucha dziwnie brzmi. Opisany wyżej tolos nazywany jest mykeńskim, ponieważ styl budowy charakterystyczny jest dla epoki mykeńskiej. Pełna nazwa to Mykeński Tolos Mykonos.

   Usuń
  2. A, to już rozumiem, o co chodzi!

   Usuń