wtorek, 25 marca 2014

Grecja 25 marca 1821! - Zwiastowanie, Powstanie oraz... Bakaliaros Skordalia

#Greckie opowieści

Dzień 25 marca jest dniem szczególnym dla społeczności greckiej zarówno mieszkającej w Grecji jak i żyjącej w diasporze. Jest to dzień pamięci wybuchu Powstania Narodowego 1821 oraz celebracji święta Zwiastowania NMP. Dzień charakteryzuje podniosły ton -  śpiew patriotycznych pieśni, wykonywanie tańców ludowych.

Nie udało mi się dotrzeć na czas, aby obejrzeć dzisiejszy pochód , ale udało pstryknąć kilka fotek młodzieży, która w rytm patriotycznych pieśni dumnie ruszyła w tany budząc ciekawość turystów i podziw tutejszych mieszkańców.
 

tańcząca grecka młodzież


Celebracja zrywu o niepodległość przeplata się z uroczystością Zwiastowania NMP. Podwójną uroczystość, której bohaterami są Anioł Gabriel oraz grecki biskup prawosławny Paleon Patron Herman - łączy słowo: wolność.

Archanioł Gabriel przynosi orędzie zbawienia: 'Bądź pozdrowiona, pełna łaski' - boski Posłaniec zwiastuje Maryji, że porodzi Syna Bożego, który przyniesie wyzwolenie od grzechu pierworodnego.

Archanioł Gabriel zwiastuje Maryji
  Biskup Herman do zgromadzonych w monasterze żołnierzy grzmi słowami : 'wolność albo śmierć /gr. elefteria i thanatos/ ελευθερία ή θάνατος.'  Nawołanie staje się wyrazem przysięgi - mottem dla walczących o niepodległość Greków.

Biskup Herman w monasterze Ławra nawołuje do walki z okupantem


Według legendy utrwalonej w greckiej tradycji narodowej 25 marca 1821 w święto Zwiastowania NMP w czasie nabożeństwa w monasterze pod wez. św. Ławry (Αγία Λαύρα/Agia Lawra) k. miejscowości Kalawrita metropolita Herman (gr.Γερμανός/ Germanos, imię świeckie Georgios Gotzia) wzniósł   haftowany złotem bordowy sztandar ze sceną Zaśnięcia Matki Bożej, po czym słowami: 'wolność albo śmierć' wezwał zgromadzonych żołnierzy do walki z Imperium Osmańskim. 

grecki, haftowany bordowy sztandar z frędzlami

Pomimo, iż powstanie rozpoczęło się kilka dni wcześniej, to data 25 marca 1821 (najpradopodobniej przez wzgląd na znaczenie dnia - Zwiastowanie NMP) oficjalnie została uznana za dzień wybuchu Powstania Narodowego przeciwko trwającej 400 lat okupacji tureckiej.

*

W miasteczku gwar. Tawerny wypełnione po brzegi. Dzień światła, dzień radości. W karcie menu króluje smażony dorsz z czosnkowym sosem – bakaliaros skordalia /μπακαλιάρος σκορδαλιά.


na talerzu smażony dorsz z sosem czosnkowym z dodatkiem pomidorów i sałaty


Smażony dorsz jest tradycyjnym daniem w dniu 25 marca.

Dlaczego?

Ano dlatego, że kościół w okresie Wielkiego Postu zabraniał wierzącym spożywania  ryb za wyjątkiem dwóch dni: Zwiastowania NMP oraz Niedzieli Palmowej. Solony dorsz był ekonomicznym rozwiązaniem dla najuboższych, był łatwo dostępny dla tych, którzy zamieszkiwali górzyste tereny Grecji. Rybę można było kupić praktycznie wszędzie nawet w najmniejszym sklepiku. W wielu miejscowościach dorsza smażono, a następnie podawano z dodatkiem pasty przygotowanej z czosnku oraz ziół.

Tradycja przetrwała do dziś.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz