Opowieść o życiu w Grecji

niedziela, 20 kwietnia 2014

GreckaOliwka

Christos Anesti! Alleluja! ORAZ zwyczaj stukania wielkanocnych jajek #5/5

#Greckie Opowieści

wierni w cerkwii, ozdobne świece paschalne, światłoSłowa ogłaszające radosną nowinę zwycięstwa życia nad śmiercią

Chrystus Zmartwychwstał!
- Zmartwychwstał Prawdziwie!

 w języku greckim brzmią:

Χριστός Ανέστη!
 Christos Anesti!
- Αληθώς Ανέστη ο Κύριος!
  Alithos Αnesti o Kyrios!

W skróconej formie: Alithos o Kyrios lub Alithos Anesti.

Grecy jednoczą się w kościele przed północą. W rękach trzymają przystrojone świece paschalne, lampiony -Πασχαλινές Λαμπάδες/ paschalines lampades. Na kilka minut ok 10 w cerkwi zostaje zgaszone światło. Następuje cisza, chwila oczekiwania...i Święte Światło rozprasza mork. Radość. Ksiądz trzyma zapalony paschał, od którego zgromadzeni odpalają świece.

O północy wypowiadane są słowa Christos Anesti! Zgromadzeni odpowiadają 'Alithos Αnesti o Kyrios!' Wybuchają sztuczne ognie. Rozlega się bicie dzwonów. Radość. Wszyscy świętują, składają sobie życzenia.

Pierwszy spożywany posiłek to jajko z kawałkiem wielkanocnej chałki - tsoureki / τσουρέκι.

 grecka chałka tsoureki, sukanie jajek, stół wielkanocny
Zgodnie z greckim zwyczajem głowa rodziny (jako pierwsza) wypowiada słowa 'Christos Anesti' i następnie rozpoczyna zwyczaj stukania jajek - tsugkrizma /τσούγκρισμα , które symbolicznie nawiązuje do otwarcia grobu przez Chrystusa - Zmartwychwstanie.
 • czerwony kolor jajka - krew Chrystusa
 • skorupka - grób
 • jajo bez skorupki - Zmartwychwstanie
Zwyczaj stukania jajek (forma zabawy) do Grecji przybył z Północnej Anglii. Zasada 'gry' jest prosta: stukamy jajko o jajko, zderzamy czubek węższy z węższym, grubszy z grubszym. Zwycięzcą ogłaszany jest ten, którego jajo nie uległo rozbicu w trakcie stukania. 'Wygrana' to dobry omen, ponieważ zapowiada wiele pomyślności i radości.

tsugrizma, zderzenie jajek, czerwone jaja

*
W tym roku Theo zgarnia pomyślne dary losu. Wybrał naprawdę dobry okaz, którego nijak nie dało się roztrzaskać! Mocne jajko odłożyliśmy na bok jako talizman, które jest również 'królikiem doświadczalnym' sprawdzę to, o czym napisałam w poście pt:

3 komentarze :

 1. W ubiegłym roku w Peroulades stukałam jajeczkami samodzielnie.Jedno się ciut nadtrzaskało i teraz nie wiem, mam to szczęście czy nie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Odpowiedź ukryta jest w minionym roku:) ...więc Gabrielo jak Ci minął rok ? - radośnie i szczęśliwie?
   pozdrawiam serdecznie i życzę dużo szczęcia!

   Usuń
 2. No nie mogę się nadziwić, ile podobieństw z rosyjskimi tradycjami :) Wypowiada się dokładnie te same słowa, tylko po rosyjsku, nawet z tymi jajkami dokładnie to samo. A chałka, no wypisz wymaluj kulicz :) dobrego świętowania kochani!

  OdpowiedzUsuń