piątek, 18 kwietnia 2014

Epitafios - Adoracja Grobu Pańskiego. Wielki Piątek w Grecji #3/5


#Greckie Opowieści

Epitafium - gr. Epitafios / Επιτάφιος


W Grecji Wielki Piątek – Megali Paraskevi / Μεγάλη Παρασκευή, to dzień najgłębszej żałoby, skupienia i pobożności.
Z kościołów słychać powolnie bijące dzwony, stacje radiowe są wyciszane, telewizja emituje filmy religijne nawiązujące do tematu Wielkiego Tygodnia, oraz transmituje Święte Liturgie.
W ten dzień obowiązuje ścisły post, w niektórych regionach Grecji praktykowane jest picie odrobiny octu, a w innych dopuszczalne jest spożywnie oliwy i oliwek. Sklepy do południa są zamknięte (złamanie zakazu może mieć konsekwencji prawne na podst. ustawy z 1976), tradycyjnie też nie wykonuje się ciężkich prac, zwłaszcza technicznych wymagających użycia młotka, gwoździ, siekiery czy noża np. w tym dniu nie kroi się chleba tylko łamie.
Flagi państwowe na znak żałoby opuszczane są do połowy masztu.

W Grecji (ogólnie w krajach wyznania prawosławnego) Grób Pański symbolizuje tzw płaszczenica, czyli uroczyście wystawiany na środku świątyni całun z ikoną przedstawiającą Chrystusa w grobie. Płaszczanica leży na tzw. świętym prestole (stoliku), a wierni oddają jej cześć, kłaniając się i całując ikonę.


Całun paschalny na prestole, Wielki Piątek Pascha Grecja


Przy grobie nie ma elementów świeckich, są kwiaty i ewentualnie świece. Epitafium od samego rana jest uroczyście dekorowane pięknymi kwiatami - na Mykonos głównie goździkami. 

Grecy wierzą, iż kwiaty z Grobu Pańskiego (Christoloulouda – kwiaty Chrystusa) mają błogosławioną cudowną moc (a zwłaszcza te ‘uszczknięte’) dlatego też po uroczystej procesji , a nawet w trakcie jej trwania wierni starają się ‘ukraść’ choćby jeden kwiat z Epitafium w nadziei , że ‘cudowny kwiat’ wyleczy ból głowy, ochroni przed ‘złym okiem’, a nawet w czasie podróży uspokoi wzburzone morze.

Po wieczornym nabożeństwie, odbywa się procesja Męki Pańskiej na pamiątkę pogrzebu Syna Bożego. W Grecji praktykowany jest obyczaj ( jako wyraz pobożności i wiary) przechodzenia pod płaszczenicą w czasie trwania procesji lub zaraz przy wejściu (powrocie) do cerkwi. Zwyczaj ten nie jest negowany przez kościół, aczkolwiek decyzja o takich praktykach należy do proboszcza parafii.

Epitafium niesione jest w uroczystej procesji tzw. Perifora tu Epitafiju /Περιφορά του Επιταφίου dookoła kościoła, a następnie w zależności od regionu i programu, albo schodzi do portu i tam łączy z procesją innych parafii, albo jak to jest w małych miejscowościach podąża do najbliższego cmentarza, psalmi bizantyjskie pieśni żałobne i powraca do kościoła.

Główną pieśnią Wielkiego Piątku jest psalm - Życie w grobie / I Zoi en tafo / Η Ζωή εν τάφω

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz