czwartek, 5 marca 2015

Popularne nazwy wyspy Mykonos #3

#Mieszkam tu.

Witam wszystkich miłych gości :)
Dzisiaj troszkę o popularnych nazwach wyspy , zapraszam!
*
Mykonos uważana jest za najbardziej kosmopolityczną wyspę Archipelagu Cyklad. Znakomicie rozwinięte zaplecze hotelarskie i rekreacyjne, malownicze widoki, plaże, krystaliczna woda i zawirowane życie nocne, oraz wiele innych czynników sprawia, że pośród innych greckich wysp to właśnie Mykonos stanowi ‘jet set’ dla wielu bogatych biznesmenów, celebrytów czy też producentów filmowych;  stąd też jej pierwsza nazwa
 • Wyspa Gwiazd

kobieta w zielonej sukni, paraportiani Mykonos


  Od połowy czerwca do końca września czasem października na Cykladach wieją silne północne, pół-zach wiatry po turecku nazywane Meltemi, a po grecku Etezje /Ετησίες / Etisie, które swe wietrzne apogeum osiągają w lipcu i sierpniu, stąd druga  nazwa:
  • Wyspa Wiatrów 

  Wzburzone Morze Egejskie na Cykladach Mykonos
  Mykonos. Czerwiec 2012r.
  Kiedy wieje, to właśnie tak prezentuje się krajobraz wyspy - zakurzony...
  Charakterystyczne jest też zjawisko 'biczowania' - którego nie znoszę, polega ono na tym że, wiatr ustaje na sekundę...wówczas prażące słońce ma okazję trzasnąć gorącym promieniem, aby dosłownie po sekundzie wiatr mógł trzasnąć (często z dodatkiem uniesionego piasku) przeszywającym na wskroś - chłodem. I tak wkoło Macieju. Jak dla mnie jest to nieprzyjemne uczucie. Wracasz do domu oblepiona piachem i z szumem w uszach. Bardzo często taka pogoda przyczynia się do nieznośnego bólu głowy.
  Jak zacznie wiać to nie ma zmiłuj, ale to nie jest kanon, bo czasami wieje słabiej lub silniej, a czasami wogóle, wszystko zależy od zmiennego gradientu ciśnień przede wszystkim niżu pakistańskiego.


   Mitologicznie, fakt istnienia wietrzenego zjawiska wyjaśnia starożytna legenda zachowana w dziełach Apolonjusza z Rodos,  która nawiązuje do ognistego Syriusza.

   Σείριος / Seírios - ‘gorący’, ‘prażący’, ‘skwarny’, ‘ognisty’.

   Syriusz w czasie swojego panowania (wschodów) niemiłosiernie prażył na Cykladach powodując wysychanie wodnych źródeł. Cierpiąca ludność zwróciła się więc o pomoc do boga Apolla. Apollon, posiadający władzę nad wyrocznią, skorzystał z mocy przepowiedni i poradził zrozpaczonej ludności, aby na pomoc wezwała jego syna Arysteusza.
   Aristeas wybudował ołtarz, na którym taktycznie składał błagalne ofiary poświęcone Zeusowi, oraz gorącemu Syriuszowi. Bóg widząc starania Arystjasa zlitował się nad ludnością Cyklad i posłał na okres 40 dni rześkie Etezje, aby przepędzały żar ognistego Syriusza.


   •   Grecka Ibiza

    koktajle, zachód słońca

     Ze względu na bujne nocne życie stolicy (odpowiednio ożywione wcześniejszą sławą – jako jednego z głównych kurortów dla homoseksualistów na Morzu Śródziemnym) oraz trwających do białego rana muzycznych, plażowych imprez na Paradise i Super Paradise Beach, Mykonos szybko zyskała miano Greckiej Ibizy.
     Zobacz również:

      Brak komentarzy :

      Prześlij komentarz