poniedziałek, 17 listopada 2014

Co oznacza słowo Cyklady oraz dlaczego domy są BIAŁE, a okiennice NIEBIESKIE?

#Greckie Opowieści

Nazwa Cyklady po grecku Kyklades / Κυκλάδες pochodzi od pierścienia wysp (gr. κύκλος / kyklos - koło), którym archipelag otacza świętą wyspę DELOS .

Pierścień Cyklad stanowi odrębny mikrokosmos bogaty w tradycje, zwyczaje i odmienną drogę rozwoju, dlatego też wyspy archipelagu różnią się między sobą znacząco, aczkolwiek łączy je (z wyjątkiem: Andros, Naksos, Serifos i Kei) jałowość i skalistość terenu z charakterystyczną białą, kubistyczną zabudową.

Cykladyczna architektura Mykonos na tle błękitnego Egejskiego Morza Grecja
cykladyczne białe ściany, niebieskie okiennice i drzwi Tinos Grecja

greckie niebieskie okiennice, białe ściany, czerwone kwiaty na tle białego budynku, niebieskie doniece, Mykonos


Za dawnych czasów, kiedy wyspy egejskie były pod panowaniem piratów nękana przez rozbójników ludność, opuszczała przybrzeżne domostwa i usadawiła się w górach. Mieszkańcy budowali zwarte w szeregach zabezpieczone fortecą kamienne domy. Zakamuflowane budynki koloru kamienia częściowo wbudowane w skały stanowiły świetną ochronę przed napadami piratów.

Biała cerkiew wykuta w skale Tinos Grecja

Wraz z nastaniem państwa greckiego wzrosło bezpieczeństwo wyspiarzy. Ludność powoli zaczęła opuszczać ‘górskie’ domostwa, odstępować od budowy ochronnych fortec i kierować się w stonę przybrzeża.
Z nasteniem epoki neoklasycznej do Grecji dotarła moda i na kolory, głównie: ochry, fistszkowej zieleni, orzecha, czy też błękitu.
Budowano w stylu neoklasycznym nie tylko w Atenach, ale również i na Cykladach, także temat ‘ białych domków z niebieskimi okiennicami’ na tamte czasy był nieznany.

Poniżej na zdjęciach wyspa Syros.
Przykładowe neoklasyczne zabudowania w mieście Ermoupolis - dawnej stolicy Cyklad. Na pierwszym planie pomnik Nike.


Pomnik Nike w mieście Ermoupolis Syros Grecja

uliczka w stylu neoklasycznym w mieście Ermoupolis Syros GrecjaWidoczny wpływ epoki neoklasycznej również w architekturze Tinos.


 kubistyczne białe domki na tle zieleni wioska Agapi Tinos Grecja
Przepiękna wioska o uniwersalnej nazwie AGAPI /Miłość.
Widok zimą, stąd ta zieleń.


Kiedy nastąpiła zmiana?

W 1938 roku. – Masowe bielenie domów zostało narzucone przez ówczesnego dyktatora Grecji – Metaxasa. Rozkaz obowiązkowego wapnowania budynków na wyspach, był działaniem zapobiegającym rozprzestrzenianiu się cholery, która w ówczesnym czasie dotknęła Grecję. Z czasem zaprzestano czynności...

W 1955 roku królowa Grecji Fryderyka, przedstawiła premierowi Karamanlisowi pomysł rozreklamowania wysp greckich. Projekt obrazował białe budynki na tle błękitnego morza (kolory nawiązujące do barw greckiej flagi); wyspą promującą - Mykonos.

W 1972 roku kolejny dyktator - Papadopoulos, wydał rozporządzenie utrzymania budynków w biało - niebieskich barwach (białe ściany, niebieskie okiennice) podkreślając w ten sposób potęgę narodowej flagi.

Wraz z rozwojem turystyki, oraz opiewającym – przez turystów - zachwytem białych domków na tle błękitnego morza i nieba, późniejsze władze greckie zdecydowały, że w celach turystycznego dochodu podtrzymają rozporządzenie dyktatora.


śnieżnobiała grecka cerkiew na tle błękitnego nieba Mykonos Cyklady Grecja


Co prawda biel domów została zachowana po dzień dzisiejszy, aczkolwiek kolor okiennic , balkonów czy altan (tzw.pergoli) uległ zmianie, chociaż wciąż można się spotkać z wyszczególnioną w umowie kaluzulą o sprzedaży domu, że w danym kompleskie zabudowań obowiązują określone kolory i zmiana na każdy inny jest zakazana lub wymaga uzgodnienia z mieszkańcami.

Na Mykonos najczęściej spotykanymi barwami balkonów i okiennic są: niebieski - wciąż wiedzie prym, błękit, zieleń, ceramiczny brąz, ochra, oraz bardzo modne ostatnio odcienie jasnych pasteli.


Domki jak kostki cukru Mykonos Grecja kolorowe balkony i okiennice
Kubistyczna zabudowa Cyklad Mykonos Grecja

Zobacz również:
Co oznacza słowo Mykonos?9 komentarzy :

 1. Renata, piękne klimatyczne zdjęcia, muszę odłożyć "smakowanie" bloga w poświąteczny czas i już wiem, że będzie to uczta dla duszy.Pozdrawiam Cię wielkanocnie .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gabrielo witaj w moich progach:) Nawet nie wiesz jaką wilką radość sprawiły mi Twoje słowa - dziękuję. Mam nadzieję, że jeszcze coś ciekawego do poczytania znajdziesz na blogu. Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 2. Zastanawiałam się dlaczego domki są biało-niebieskie i tu znalazłam wyjaśnienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest mi bardzo miło :) Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Przewodnik na jednej z wycieczek opowiadała nam, ze niebieski kolor drzwi czy okiennic znaczy także ochronę przed duchami.. Czy to prawda? Czy raczej cos jak legenda?:)

   Usuń
  3. Witam serdecznie:) Niestety, to jest bzdura wyssana z palca. Czy Pani jest pewna, że ta osoba ma uprawnienia przewodnika? Nie pytam o imię i nazwisko...zależy mi tylko na tym, czy ta pani, która palnęła taką głupotę ma uprawnienia przewodnika? Warto sprawdzić. Jeśli rzeczywiście jest przewodnikiem z 'krwi i kości' to jest to poważna sprawa. Jeśli nie, czyli jest to przewodnik z pasji , to oprócz tego, że jest to poważna sprawa, bo bez uprawnień - w Grecji jest to zabronione - to ma pani pełne prawo zażądać 100% zwrotu kosztu za wycieczkę z przewodnikiem.
   Niestety ostatnimi czasy w Helladzie pojawiło się wielu 'przewodników' z pasji, którzy właśnie 'rzucają takimi perełkami'.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  4. Dziękuje za odpowiedz :) Hmm było to 3 lata temu podczas wycieczki w okol Zakynthos.. Przewodnik z biura podróży na wycieczce "fakultatywnej" ...:) cóż, pewnie chciała ubarwić opowieści o Grecji :)

   Usuń
 3. Hej, Oliwko bardzo ciekawe informacje, dziękuję. Pozwoliłam sobie umieścić linka do tego tekstu na moim [bardzo niszowym ;-)] blogu w notatce o Anafiotice. Pozdrawiam z jesiennej Polski

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj Chaos.w.podróży :) Miło mi, że wpis okazał się dla Ciebie przydatną informacją, bardzo mnie to cieszy. Odwiedziłam Twojego bloga, zostawiłam komentarz. Notkę napisałam na blogspocie, ale z tego co widzę masz dwa adresy...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń