wtorek, 13 stycznia 2015

Dlaczego w Grecji WTOREK 13 uważany jest za najbardziej pechowy dzień w roku?

#Greckie Opowieści#

Dzień jak każdy inny, ale co kraj to obyczaj i w tradycji greckiej zestawienie 13 z wtorkiem / 'τρίτη και 13' /triti ke 13 dekatris/ jest szczególnie pechowe.
 Przesąd sięga korzeniami do tragicznej historii kraju.

 We wtorek 13 kwietnia 1204 roku krzyżowcy IV krucjaty zdobyli i złupili Konstantynopol; natomiast we wtorek 29 maja 1453 (kalendarz juliański, suma roku wynosi 13) wojsko greckie w bitwie z Turkami  poległo pod Konstantynopolem. Obecny Istambuł ostatecznie przeszedł w ręce Imperium Osmańskiego.

Czarny kot w czarnej bramie cerkwi

Tak więc, wtorek zapisał się żałobą w sercach narodu greckiego, a w świadomości głęboko zakotwiczył jako pechowy, czarny i żałobny. We wtorki nie świętowano i nie zapraszano gości. Drzwi domostw były zamknięte, pogrążone w smutku i żałobie na znak upamiętnienia bolesnych wydarzeń.2 komentarze :

  1. A piątek 13. też jest Grekom znany? Mają jakieś zabobony związane z tym dniem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tylko ze słyszenia.Tutaj wtorek13 budzi postrach. Nawet przed chwilką natrafiłam na program informacyjny, w którym wyjaśniono greckiej publiczności dlaczego głównie w krajach anglosaskich, to piątek 13, a nie wtorek zapisał się w tradycji jako pechowy :)

      Usuń