piątek, 27 lutego 2015

Grecka bezustna Baba Wielkopostna

#Greckie Opowieści
Bez obaw, to nie jest voodoo :D

Nie wiem czy zwróciliście uwagę na kobietę, która widnieje na wielkopostnej kartce... dwa posty wstecz TUTAJ, kobieta nie ma ust, ale za to, aż siedem nóg! To jest właśnie wymieniona w tytule: 'Grecka Baba Wielkopostna'.


Przestrzeganie postu, to nie lada wyzwanie, w końcu dla niektórych to rygorystyczna dieta, bo pozbawiona mięsa, nabiału i jajek. Ten, kto choć raz był zmuszony poddać się jakiemukolwiek programowi żywieniowemu zapewne zauważył, że wówczas czas dłuży się niemiłosiernie. Co więc robi? - dla poprawienia nastroju i dodania otuchy skreśla, bądź wyrywa kartki z kalendarza. 
W Grecji na wyspie Chios (mowa tu o dawnych czasach) nie każdy był w posiadaniu kalendarza coby mógł taką kartkę z przyjemnością wyrwać i zorientować się jak długo jeszcze wyżeczenie pokarmowe musi czynić. (I tu z pomocą przyszła matka wynalazków, czyli potrzeba) Mieszkańcy wykorzystali więc dostępne im przybory: papier, nożyczki, ołówek.  i stworzyli własny kalendarz - postną wycinankę pt. Baba Wielkopostna / gr. Kyra Sarakosti /Κυρά Σαρακοστή, która:

  • nie ma ust - bo pości
  • ma skrzyżowane ręce - bo się modli
  • ma siedem nóg - bo jest 7 tygodni Wielkiego Postu. 

Wycinankę lub upieczoną z ciasta solnego Babę zawiesza się w kuchni w widocznym miejscu, aby przypominała o postnej wstrzemięźliwości.

 
siedmionoga postna baba


W każdą sobotę odcinana jest jedna noga. W Wielką Sobotę odcina się siódmą i wkłada do suszonej figi lub do skorupki włoskiego orzecha; ten kto znajdzie zawartość wkrótce zazna szczęścia.

3 komentarze :