niedziela, 5 kwietnia 2015

Sobota Łazarza oraz 'Drożdżowe Lazarki'

#Smaki Grecji / Greckie Opowieści

Przeddzień Niedzieli Palmowej poświęcony jest wspomnieniu wskrzeszenia Łazarza (w kościele katolickim dzień przypada na 17 grudnia). Sława dokonanego cudu była bezpośrednią przyczyną triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy - Niedziela Palmowa.

Imię Łazarz z hebrajskiego oznacza 'pomoc / ratunek w Bogu, Bóg przychodzi z pomocą'.

Cud wskrzeszenia symbolizuje Boskie Zmartwychwstanie oraz wskrzeszenie ludzkości.

W greckiej tradycji postać Łazarza jest sympatyczna i budzi respekt. Łazarz był tym, który widział na własne oczy świat zmarłych i dzięki Boskiej Wszechmocy powrócił do świata żywych. Na pamiątkę uczczenia dnia, który jest symbolem życia i śmierci w Grecji wypiekane są drożdżowe bułki z podobizną Łazarza tzw 'lazarakia /λαζαράκια '.

grecka postna bułeczka, MykonosWyrabianie ciasta na 'bułki postne o nazwie Łazarze, grecka tradycja
greckie bułki postne w koszyku


 • Wypiek ma oczy z goździków (- przyprawa symbolicznie nawiązuje do świata zmarłych - Łazarz zobaczył męki dusz)
  • nie ma ust podobnie jak Baba Wielkopostna. Według podania od momentu powrotu do żywych Łazarz nie potrafił się uśmiechać, dlatego też zyskał przydomek Agelastos / Αγέλαστος - Ponury/Poważny. Jak głosi legenda uśmiechnął się tylko raz kiedy zobaczył chłopa jak kradł gliniany dzban. Łazarz pokiwał głową i powiedział: 'Biedak... przecież on tak samo jak ten dzban jest ulepiony z gliny. Czyż to nie jest gorzko śmieszne aby ziemia kradła ziemię..?' (Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz)
  • ręce i nogi są owinięte opaskami, a twarz - chustą. 
  Na przykład w regionie Tracji - Plagiari wypieki dodatkowo były owijane w liście laurowe.  Z kolei na wyspie Skyros (Archipelag Sporadów) zamiast wypieku z podobizną Łazarza wyplatano krzyże z liści rukoli lub trzciny, które dodatkowo przystrajano kwiatami i wstążkami. W zależności od regionu dzieci lub młode panny zabierały 'lazarakia' i kolędowały. Chodziły od domu do domu i śpiewały Hymn o Łazarzu. W zamian otrzymywały podarki np. jajka, pieniądze lub inne rzeczy. Tradycja kolędowania zamiera.

  Bułki Łazarza  - `Drożdżowe Lazarki`
  440 gr. mąki
  1 torebka drożdży
  220 gr cukru kryształu
  110 gr oliwy
  120 gr wody gotowanej z laską cynamonu
  1/2 łyżeczki soli
  3 łyżki stołowe jasnych rodzynków
  3 łyżki st. mielonych orzechów
  1/2 kieliszka koniaku
  2 łyżki st. cynamonu
  goździki do dekoracji

  W ciepłej cynamonowej wodzie rozpuścić drożdże.
  Do misy przesiać mąkę, poprószyć solą i wymieszać. Następnie dodać pozostałe składniki i dobrze wyrobić ciasto. (Masa ma miękką konsystencję i bardzo łatwo odchodzi od rąk.) Wyrobione ciasto pozostawić do wyrośnięcia na ok. 2 godz. Po upływie czasu uformować 'łazarze' i pozostawić jeszcze raz do wyrośnięcia na ok godz. w piekarniku nagrzanym do 50'C.
  Po godz. zwiększyć temperaturę pieczenia do 180'C i piec 20-25min.


  4 komentarze :

  1. No proszę ☺kolejny świetny interesujący post.Muszę wypróbować przepis.Pozdrawiam wielkanocnie,Renata 😀

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Gabrielo, bardzo mi miło, pozdrawiam również:)
    Mokrego dyngusa!

    Usuń
  2. Jakie ciekawe rzeczy opisujesz. Swietny post. Jak to różne religie chrześcijańskie interpretują wiarę.
   Serdeczności zostawiam. Na pewno w Grecji Smigus Dyngus jest nieznany:) Ale ja Ci życzę mokrego Dyngusa! Pozdrawiam serdecznie

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Masz rację w Grecji nie ma zwyczaju lania wodą, przynajmniej nie spotkałam się osobiście (nie wiem jak jest w innych regionach, na Cykladach na pewno nie) ale i tak dzisiaj bez wody się nie obejdzie - pada :) Pozdrawiam serdecznie.

    Usuń