sobota, 3 października 2015

Czy mrówka, aby na pewno jest symbolem pracowitości?... z cyklu Greckie Opowieści

Z przymrużeniem oka zapraszam na kolejną grecką opowieść, której bohaterem jest mrówka ;)

Każdy z was zapewne choć raz widział zorganizowany szereg maszerujących mrówek. Bez ustanku ku czemuś dążą dźwigając przy tym ciężar niejednokrotnie przekraczający ich własną masę. Nieustannie się śpieszą,  tak jakby ktoś lub coś ich ponaglało, tak jakby chciały przed kimś lub czymś zdążyć, tak jakby robiły coś co niekoniecznie jest dozwolone. W końcu nieproszone wchodzą również do domów i kradną wszystko to co zdołają udźwignąć.

Grecki mit stworzony przez mieszkańców starożytnego miasta Βιζύη Ανατολικής Θράκης -  Vizye Traków (obecnie miasto nosi nazwę Vize i  należy do Turcji) wyjaśnia dlaczego mrówka żyje w pośpiechu i dlaczego zabiera ze sobą to co zdoła unieść.

na kamykach mała czarna mrówka dźwiga kawałek kwiatka


Bardzo dawno temu mrówka zanim przybrała wygląd malutkiego czarnego stworzenia była...człowiekiem - mężczyzną który posiadał rozległe hektary uprawnej ziemi. Niestety ów człowiek był bardzo leniwą osobą. Mężczyzna nie kochał pracy na roli, więc żyzna ziemia leżała odłogiem.
 Z czego żył?
 Ano z kradzieży. Kradł wszystko co zdołał unieść. Wykradał rzeczy a nawet pokarm, który był owocem ciężkiej pracy innych, mało tego kradł produkty, które były przeznaczone dla ludzi potrzebujących. 
Niecnymi czynami rozgniewał Pana Boga, który pewnego dnia go przeklął i zamienił w mrówkę, mówiąc:  'Od tej pory będziesz ruchliwym okruchem żyznej gleby. Nieustannie będziesz zbierał i dźwigał wszystko to co zdołasz unieść nawet rzeczy dwa razy cięższe od siebie, a ponieważ kradzież jest w tobie głęboko zakorzeniona, to zawsze będzie ci mało dostatku, będziesz żył z nieustanną potrzebą posiadania. Będziesz ukrywał się w glebie.'

I od tej pory mrówki zbierają wszystko to co napotykają na swej drodze i zanoszą do mrowiska.
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz