niedziela, 15 listopada 2015

Ludzie dzielą się na dobrych i złych; pieniądz rządzi światem, po prostu.

#Życie Codzienne

Lubię wojaże, choć samą podróż bardzo źle znoszę. Po ok 14 dniach nieobecności nareszcie w domu. Zwiedziłam Chios, Lesbos/ Mytilini oraz Samos.
Bardzo piękne wyspy, warte odwiedzenia, ale dzisiaj nie o atrakcjach, a o problemie, z którym boryka się Bliski Wschód oraz Europa.

Zastanawiałam się czy odnieść się do problemu czy też nie, ale po namyśle stwierdziłam, że nie da się pominąć tematu, który jest praktycznie na ustach każdego z nas: uchodźcy.

Wyspy greckie stanowią 'drzwi' do Europy dla imigrantów z Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Niestety Grecja nie jest w stanie sama sobie poradzić z masowym napływem ludności - z problemem, który jest przecież nie tylko grecki! Obarczanie tego kraju za udzielanie pozwolenia na przepływ uchodźców, to jakieś nieporozumienie. Co Grecy mają zrobić? Dokonać ludobójstwa na Morzu Egejskim?  W ubiegłym roku władze greckie poprosiły tzw. 'trojkę' o pomoc w sprawie masowego napływu imigrantów, odpowiedzią były słowa: jest ważniejszy problem - banki!! Świadomie zbagatelizowany temat, a przecież wraz z uchodźcami przedostają się potencjalni terroryści. Oprócz Syryjczyków napływają Afgańczycy, Pakistańczycy i Somalijczycy. Nikt przy zdrowych zmysłach nie stwierdzi, że jest inaczej, ale nawet jeśli terroryści się nie przedostają, to czy Europa jest w stanie asymilować naród o tak odmiennej kulturze?  Wydarzenia we Francji udowodniły, że nie. Socjologowie są zdania (co fakty potwierdzają) że pierwsze pokolenie emigracyjne jest zagubione w nowej ojczyźnie, drugie jest bardziej np. francuskie niż rodowici Francuzi, ale już trzecie dąży do poznania korzeni własnego pochodzenia.
 
Moi Drodzy na Chios i Mytililni zetknęliśmy się z porozstawianymi namiotami dla uchodźców, głównie w parkach i miejscach do tego przeznaczonych, równiez w porcie wyspy Lesbos. Widok nie budził w nas przerażenia tylko litość. Tego samego nie powiemy jednak o wieczornym widoku w porcie wyspy Samos - Vathi.
Wyszliśmy ze statku i koszmar. Przywitał nas obraz zgromadzonych/ uwięzionych ludzi...
Smród i pełno śmieci. Wtedy dopiero zrozumieliśmy zdziwienie pracowników w biurze portowym na Lesbos, kiedy kupowaliśmy bilet do Samos.
Policja portowa, wolontariusze oraz żandarmeria wojskowa pilnowały, aby ludzie nie wsiedli do płynącego do Aten statku. Obowiązywał na trzech wymienionych wyspach (z tego co się zorientowaliśmy) nieoficjalny zakaz sprzedaży biletów dla imigrantów. Statki kursowały puste wbrew temu co głosiły media. Płynęliśmy tymi promami z Chios do Lesbos, potem do Samos i na Mykonos. Każdy z nich mógł ich zabrać do Aten. Wszystkie były puste, nie było żadnego uchodźcy na pokładzie. 
Mógł ich zabrać do Aten, a potem?...

uchodźcy za barierą w porcie Samos Vathi Grecja
W pośpiechu wyciągnęłam telefon i zrobiłam kilka zdjęć. Nie dało rady przystanąć. Okropny fetor uniemożliwiał oddychanie, a poza tym policjanci nas ponaglali musieliśmy jak najszybciej opuścić teren.
uchodźcy na wyspie Samos, Grecja, żandarmeria wojskowa, policja portowa

rozstawione namiota uchodźców, śmieci, noc

nocny widok w porcie Vathi Samos Grecja, śmieci, namioty uchodźców, jadące auta

Ku czemu, to wszystko zdąża?
Stara prawda: jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.
Aktualnie polscy imigranci zalewają Anglię, muzułmańscy - Europę...Według nas masowy napływ imigrantów do Wielkiej Brytani, to po prostu migracja, a masowy napływ do Europy to już najazd.
Hm...

Na Fb przewinęło się hasło, które potępiło Merkel, bo nie chciała polskich imigrantów, polskich pracowników, a zgodziła się na robactwo (Syryjczyków)...
Co za idiota  pożalił się w ten sposób, to nie mam pojęcia, bo Moi Drodzy, a dlaczego to Merkel ma się czuć w obowiązku zapewnienia nam Polakom miejsca pracy? To my jakieś niemoty czy co? Własnego rządu nie mamy, języka, kultury? Jakaś paranoja. Czy my naprawdę nie mamy godności, aby takie głupie żale wymyślać? Rozumiem krytykować własny rząd, ale sąsiadów za to, że my Polacy we własnym kraju nie mamy pracy i jak to określa polonia na wyspie brytyjskiej : godnego życia?! To jakiś absurd!
Pani Merkel, że tak powiem rządzi we własnym domu, więc nam g...do tego. Kogo chce niech sprowadza, a Ty co się tak żalisz zajmij się własnym domem, bo dużo w nim roboty. Merkel ma 8 letni plan pracy dla Syryjczyków, darmową siłę roboczą, która - drogi Polaku, nie wywiezie zarobionego pieniądza z kraju, więc mowa tu o czystym zysku, a która przyczyni się do wzrostu gospodarczo-ekonomicznego Niemiec, więc po co Polak Niemcowi potrzebny?!

Terroryryzm.
 Kiedy na stole liczony jest zysk, to takie pojęcie jak terroryzm nie istnieje.
 Bolesna prawda.

Czy macie pojęcie jaki biznes robią przemytnicy/ ISIS
1500 euro od osoby za przeprawę na Morzu Egejskim Turcja -Grecja. Na czym? - na dmuchanej tratwie. Cena spada do 1000 lub 700 euro kiedy jest sztorm.
Czy macie pojęcie, że ci ludzie (uchodźcy) zostali oszukani? Czy macie pojęcie, że kiedy dotrą do Turcji nie mają wyboru i pod przymusem po 20-30 osób wsiadają na tratwę? Byłam świadkiem przypływu uchodźców na Lesbos, to jest tragedia. 
Osoby, które nie godzą się na przeprawę są zabijane na miejscu...Dzień wcześniej  przypłynęła 'partia' wraz z ciężarną kobietą. Na morzu panował sztorm prawie 8Bft. Kobieta w obawie o nienarodzone dziecko nie chciała płynąć, więc przyłożono jej karabin do brzucha...wsiadła. Szczęśliwie urodziła po dopłynięciu do brzegu. Nie wszyscy mieli tyle szczęścia. Zatonęły niemowlęta, osoba na wózku inwalidzkim i inni. Tak jest bezmała codziennie. Widzieliście nagranie, jak załoga tureckiego statku lała pod ciśnieniem wodę na łódkę z uchodźcami, aby przepchnąć ich na grecką stronę, bo akurat nie wiało i tratwa dryfowała na tureckim morzu?
Czy według was Grecy powinni do tych niewinnych ludzi 'otworzyć ogień'? Kopać leżącego? -  bo przecież tak postępują dżihadyści...Czy Wy naprawdę wierzycie w nacjonalistyczną propagandę, że dżihadzi mordują tylko chrześcijan?!!
Powyższy przykład, to mały okruch. ISIS handluje bronią, paliwem, zajmuje się przemytem narkotyków, handlem kobietami i dziećmi (chłopcy powyżej 14r.ż są zabijani), prostytucją, haraczami oraz ludzkimi organami. Gdzie jest zbyt? Do kogo to wszystko trafia? - min. do cywilizowanej Europy. ALE my, to Pany (bo mordujemy incognito),  a oni to Dzikusy (bo pokazują nam realia)...
 
Burmistrz wyspy Lesbos poprosił władze greckie o wprowadzenie połączenia promowego z Turcją. Operująca linia zapobiegłaby trwającej tragedii na morzu,  czy myślicie, że dostanie pozwolenie? Oczywiście, że nie bo zarówno Turcja jak i  przemytnicy różnego pochodzenia mają zbyt dużo do stracenia. (Turcja ma o połowę tańsze paliwo z przemytu). Niedoinformowane osoby na Fb napisały, że Grecja w ten sposób chce zarobić na imigrantach...
Powiem wam szczerze, że drażni mnie i mierzi kiedy czytam wulgaryzmy, hasła pełne nienawiści skierowane stricte przeciwko uchodźcom, przeciwko ludziom, którzy uciekają z kraju w którym toczy się wojna, a które pisane są przez...emigrantów! Te które pisane są przez innych też, ale te pisane przez obcokrajowców w danym kraju - szczególnie.
Na Fb pewna pani, która mieszka na Kos nie zawahała się użyć sformułowania: co się k...dzieje na mojej wyspie?!
Pardon! Na twojej? A od kiedy jesteś Greczynką, że używasz określenia 'mojej' ?! Taka ona twoja, jak tego uchodźcy z Syrii! 

Uważam, że każdy cudzoziemiec powinien poznać i uszanować tradycję i kulturę wybranego kraju. Jestem przeciwko min. noszenia burki w Europie. Jednak nakazy niczego nie zmienią, na siłę niczego nie da się osiągnąć. Uważam, że Europa nie jest w stanie asymilować (czego przykładem jest Francja) osób o tak odmiennej kulturze. Nie zgadzam się jednak i potępiam rasistowskie zachowania wobec drugiego człowieka tylko dlatego, że jest inny, że właśnie nosi burkę czy ma inny kolor skóry!

Ktoś powie, to jacy z nich patrioci, że uciekają? Nie bronią własnego kraju?
A ktoś inny: dlaczego nie uciekają do krajów islamskich?
Decyzja wyboru nie jest łatwą, bo przecież tu chodzi o ich własne i najbliższych życie. Czy każdy z was, kto zarzuca tym osobom 'ucieczkę' znalazł się na ich miejscu? - nie! Wypowiedzi są teoretyczne oparte na bohaterskich postawach innych osób, które nie dotyczą naszego/ mojego/ twojego życia.
Zbyt dużo nienawiści jest w tym wszystkim,  przecież Polacy też uciekali w czasie II wojny światowej i tak samo jak wtedy tak i teraz uciekają ci, których jest na to stać.

Który kraj muzułmański zechce narazić się ISIS i przyjąć tych, którzy nie zgadzają się z prawem Państwa Islamskiego? Żaden. Niestety postawa krajów muzułmańskich sprzyja dżihadom, aby do Europy przemycić swoich...
Czy przemyca? - nie musi... Wystarczy, że w Europie znajdzie równego sobie idiotę =  fanatyka.
Najbardziej niebezpieczni terroryści, to ci którzy zostali wychowani w cywilizowanej Europie.

Fanatyzm.
 Znaczenie słowa uważam za najbardziej negatywne, niebezpieczne i perfidne ze wszystkich słów, ponieważ zbyt groźnie i odrażająco nie brzmi, a jednak kryje w sobie zbrodnicze moce.
Czy na przykład: chrześcijański fanatyk religijny znajdzie porozumienie z muzułmańskim, żydowskim i vice versa? (itd.)
Nie!
Każdy z nich z równym uporem i zawziętością powie: to ja mam rację i wykrzyknie hasło Bóg, Honor i Ojczyzna, na pohybel innowiercy, bluźniercy! Każdy z nich świętym mottem patrioty zasłoni własną głupotę! No właśnie,  tu jest sedno, na głupotę nie ma lekarstwa. Patriota potępi zachowanie fanatyka, a idiota dołączy się do fanatycznego tłumu stając się jednym z nich.

Pytanie: co robi każdy z  nas, aby takiej (fanatycznej) postawie zapobiec?

*
Dlaczego hasła masifestacyjne nie są kierowane przeciwko tym, którzy przyczynili się do obecnej sytuacji politycznej? Dlaczego ludzie dają się ponieść fali niewnawiści i występują przeciwko człowiekowi, który ucieka z kraju w którym toczy się wojna? Dlaczego cywilizowani Europejczycy w swoich  stwierdzeniach 'wysyłają do gazu' osoby, które są ofiarami chorego umysłu dżihadystów?
Kto dąży do wybuchu wojny? Kto wspomaga Państwo Islamskie? Kto ich zaopatruje w broń, dlaczego o tym się nie mówi?
Co zrobiła Europa  i jakie kroki poczyniła w stosunku do problemu na Bliskim Wschodzie po zamachu na Charlie Hebdo?
Trzy dni szumu w mediach, to zbyt mało...
A co z USA, które zawsze wchodzi z buciorami tam gdzie nie potrzeba, robi stos bałaganu, a potem sprzątać muszą inni?!?


Powiązane wpisy

6 komentarzy :

 1. Barszo Cię wzburzyła sytuacja. Muszę przyznać, że ciekawy post i dobre przemyślenia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pawanno pozdrawiam Cię bardzo serdecznie
   i przesyłam dużo słońca:)

   Usuń
 2. Bardzo dobry, rzeczowy i prawdziwie autentyczny tekst. Jednak wielka szkoda, że nie udzieliłaś wczoraj wywiadu do Polskiego radia w sprawie uchodzcó, o który Cie proszono. Podpisuję się całkowicie pod obleśną hipokryzją - nas, Polaczków, migrujacych na prawo i lewo, którzy w zwiazku z wydarzeniami z Ukrainą pisali, że jak Rosjanie wejda do Polski to spir....ą, którzy uważaja się za najlepszych chrześcijan Europy - " my, to Pany (bo mordujemy incognito), a oni to Dzikusy (bo pokazują nam realia)". Mam w Grecji współpracowników i sąsiadów z Syrii, Algierii, Pakistanu itp i powiem, że są bardzo rodzinni, otwarci, przedsiębiorczy, pracowici, dobrze wykształceni, a przede wszystkim usmiechnięci i mili... i nie narzucaja się w ogóle ze swoja religia. Długo pisać... ale lepiej bedzi, jak oddam głos specjalistom i naukowcom, polskim zresztą ;-) http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53662,19058085,rowni-choc-rozni.html?disableRedirects=true

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tacy bohaterowi, którzy na prawo i lewo rzucają obelgami, którzy na wszystko mają rozwiązanie, którzy wszystko wiedzą, którzy wytykają cudze błędy w mgnieniu oka, a którzy z własnym życiem nie potrafią sobie poradzić.
   Napisałam, że Europa nie jest w stanie asymilować tak odrębnej kultury, a nie na odwrót. Dlaczego? Ano dlatego, że Europa boryka się z kryzysem wartości. Europejczycy mają problem sami ze sobą. Czy to jest normalne, żeby gra o tematyce wojennej, zabijaniu, mordowaniu, kodowaniu ludzi, braku poszanowania, szerzeniu nienawiści itd itp, była dostępna każdemu dziecku? Przecież, to jest też 'materiał' edukacyjny!
   Kiedy podniesiono larum odnośnie konsekwencji jakie niosą tego typu zabawki, to do głosu doszli 'mędrcy' i po prostu oznajmili: to jest tylko gra, tylko zabawka, więc stara prawda : czym skorupka za młodu nasiąknie...' takim oto sposobem została obalona.
   Francja, która - że tak powiem - jest hej do przodu w równouprawnieniach, stworzyła getta dla muzułmanów, więc nie ma się co dziwić, że imigrant będąc gorszym/ czując się gorszym w chwili kryzysu w tym i kryzsu tożsamości narodowej zaakceptuje wszyskto to, co sprawi, że poczuje się lepiej, zacznie się buntować.
   W Polsce mamy potomków Tatarów, a toć przecież nie chrześcijanie...zintegrowali się z Polakami? - zintegrowali. Dlaczego? Ano dlatego, że wtedy kiedy osiedlali się na ziemi polskiej słowo 'honor' nie było abstrakcją. Słowo ' honor' nie było abstrakcją w Europie.


   Usuń
  2. Uważam, że cała ta hipokryzja zachodniej kultury ją samą zgubi, bo źdźbło w oku bliźniego widzi, a belki w swoim nie dostrzega...

   Słowo honor to duże słowo...ale tak na co dzień, niech wystarczy słowo szacunek. Szanuję Ciebie, twoja inność i twoje poglady, Ty szanuj mnie, sposób mojego życia i moja pracę, poznajmy sie, jeśli sie nam podoba - zintegrujmy... ale nie opluwajmy się i nie skaczmy komus do gardła, bo jest inny... czy podzielił się inna niż naszą opinią...na dodatek Polak do Polaka, w publicznej przestrzeni, jak to mialo miejsce po opublikowaniu powyższego postu. Na pocieszenie przeczytaj, co ktoś napisał własnie o "polakach": "co potrzeba Polakowi do szczescia:
   1.bezludna wyspa, 2.cebula, 3. ínternet do trollowania na forach" ;-)

   Usuń
  3. Zgadzam się z Tobą w 100%

   Rozbawiłaś mnie końcówką wpisu, dobre :D

   Usuń