wtorek, 15 grudnia 2015

Świąteczna Choinka, Statek czy Gałązka Oliwna? - czyli o tym, co w Święta Bożego Narodzenia dekorują Grecy.

#Greckie Opowieści
post zaktualizowany, nowe fotki

Powszechnie dekorują choinkę, ALE w regionach bardzo silnie związanych z żeglugą (Wyspy Egejskie, Saloniki) kultywowana jest tradycja przystrajania żaglówek w portach. To samo dotyczy domu, zamiast choinki dekorowany jest ulubiony model statku.

świątecznie przystrojony statek w porcie Mykonos Grecja

Skąd ten zwyczaj?

Jak podają źródła, to dziecięca fantazja połączona z uczuciem tęsknoty za ojcem, który wypłynął w morze zrodziła tradycję. Zasmucone dziatki - z dostępnego im materiału tj. kawałków drewna i papieru - tworzyły atrapy żaglówek swoich ojców. Z czasem dziecięce prace zaczęły utożsamiać się z powrotem mężczyzn na Święta Bożego Narodzenia.
Co prawda zwyczaj strojenia statków znany jest w całej Grecji, ale nie wszędzie jest praktykowany. Jak twierdzą kulturoznawcy zdobienie żaglówek związało się z tęsknotą, strachem i oczekiwaniem na powrót najbliższych, dlatego też, obca, wesoła tradycja ubierania choinki w miarę szybko (w konserwatywnej Grecji) znalazła swoich zwolenników i wyparła zwyczaj dekorowania statków - głównie na lądzie. W 1970 roku (nakazem) podjęta została próba  przywrócenia dawnej tradycji, ale bezskutecznie.
Ubieranie choinki wiedzie prym.

Tradycja ubierania drzewek

O Elato! / Świąteczna Jodła

świąteczna choinka


Do Grecji zwyczaj dekorowania jodły przybył z pierwszym królem Grecji Ottonem Bawarskim. Pierwsza bożonarodzeniowa choinka została ubrana w pałacu królewskim w Nafplio w 1833r - ówczesnej stolicy Grecji, następnego roku w Atenach, a po II wojnie światowej zwyczaj strojenia jodły znany był już w całej Grecji.

Czasy antyczne: Oliwka & Laur

Starożytni Grecy podczas obrzędów dziękczynno-błagalnych, nieśli - udekorowane słodkimi owocami oraz czerwono-białymi nitkami owczej wełny (ειρεσιώνη / eresioni) - gałęzie drzewa oliwnego i laurowego. Dziękowali bogom za urodzaj minionego lata oraz błagali o przychylność na rok następny. Po zakończonych uroczystościach gałązki zawieszano na drzwiach domostwa. Ozdoby wisiały, aż do przyjścia kolejnego żniwnego roku.

drzewko oliwne z oliwkami i ozdobami
Po dzień dzisiejszy na wyspie Lesbos zamiast jodły ubierane są gałęzie drzewa oliwnego. 
Obwieszone cytrusami, złotymi orzechami oraz innymi zabawkami gałęzie zawiesza się na zewnątrz budynku lub pozostawia w domu.
Ozdobiona oliwka, uważana jest za talizman szczęścia i dobrobytu.

*
Ubieram choinkę.7 komentarzy :

 1. To prawda , smak świąt Bożego Narodzenia najbardziej czuć w Polsce.Jest niepowtarzalny.Natomiast Wielkanoc ,w ubiegłym roku przeżyłam na Korfu, dla mnie miał magiczny czas właśnie w Grecji.Pozdrawiam Cię już świątecznie, cghoć w chałupie u mnie świąt mało.Ileś tam okien czeka na wymycie :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Święta Boże Narodzenia w Grecji nie są tak atrakcyjne i uroczyste jak w Polsce, ale za to grecka Wielkanoc - jak miałaś okazję się przekonać - jest niepowtarzalna.
   Pozdrawiam.
   ps
   Co zrobić, okna też chcą być czyste;)

   Usuń
 2. Ale smutne to o dzieciach i ojcach-marynarzach... Nie wiedziałam o tradycji świątecznych stateczków, bardzo ciekawe to :) PS.: Moja choinka też już gotowa. A okna? W Rosji mówi się, że okna myje się w maju, czerwcu, a jak nie, to w następnym maju :)) Moje pierwsze mycie rosyjskich okien zaliczyłam w marcu i odpłaciłam najcięższym przeziębieniem życia, więc chyba dobrze gadajo! ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, to masz mycie okien z głowy:) Dobrze gadajo!
   A co założyłaś na wierzchołek choinki: gwiazdę czy czubek?

   Usuń
  2. Spojrzałam teraz na choinkę i odpowiadam: nic :D Nie przyozdobiłam wierzchołka, żeby nie kusić drapieżnika, który żyje w tym domu. Choinka i tak budzi zawsze wielkie zainteresowanie, ale z czubkiem, to pewnie by spróbował się po niego wspiąć... :)))

   Usuń
 3. Z wielką przyjemnością i zainteresowaniem przeczytałam o greckiej tradycji z ubieraniem staków. W każdym kraju jest coś osobliwego w Swiętach:)Ale widać na placu w Salonikach, że jest choinka i żaglowiec:)
  Choinka u mnie już gotowa, od tygodnia. Przejęliśmy angielski zwyczaj. Moje wnuki tam sie wychowały i twierdzą, że dzięki temu dłużej cieszą się tym świętem i choinką.
  Dobrze Cie widzieć na bocznym pasku, to tak jakby się z Tobą rozmawiało:)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co kraj, to obyczaj:)
   Tydzień wcześniej to niewiele, mój szef swoim dzieciom choinkę ubrał już na początku listopada...No:)
   Pozdrawiam i pociechy z wnuków życzę.

   Usuń