czwartek, 14 kwietnia 2016

Pomyślnego czy udanego miesiąca, tygodnia, dnia? - w odpowiedzi na mail.

ycie Codzienne: Q&A

Dostałam mail, w którym autorka wiadomości w nawiązaniu do wpisu Kalo Mina / Pomyślnego Miesiąca, poprawiła mnie, że powinnam dane wyrażenie językowe przetłumaczyć: 'udanego miesiąca', bo 'pomyślnego' brzmi przesadnie.
(?)
Nie mam upoważnienia, więc nie zacytuję dokładnie treści.

Moi Drodzy oraz Droga Pani,

wyraz 'kalos / καλός' nie oznacza udawania czyli postępowania inaczej niż się myśli, czy też ud, lub udania się do kogoś, nieudacznika, pozorów etc., więc życzyć komuś 'udanego tygodnia' znaczy tyle co życzyć zamętu i huśtawki, bo albo się coś uda albo się nie-uda - żonglerka, więc moim zdaniem lepiej nie życzyć nic, niż wprowadzać życzeniowy zamęt.
Kalos w tym wyrażeniu językowym oznacza pomyślność, czyli życzenie, aby w nadchodzącym miesiącu wszystko szło zgodnie z Twoją myślą, aby Twoje założenia, plany szły po Twojej myśli, tak jak Ty tego chcesz...(więc pozostaje myśleć pozytywnie, konkretnie:).
Wyjątek stanowi wyrażenie: udanej zabawy. Tutaj wyraz 'udany' jest adekwatny, bo wiadomo jak zabawa, to maskarada i udawanie, zwłaszcza po kilku głębszych, po których się myśli inaczej ;)


Język polski jest bardzo piękny, zawiera wiele bardzo pozytywnych słów. Słowo pomyślność charakteryzuje bardzo potężna energia sprawcza - coś idzie zgodnie z Twoją myślą, czyli ziści się według Twojej myśli,  więc nie uważam, żeby to była przesada - wręcz przeciwnie.
Ale wolna wola. Kto chce niech żyje pomyślnie, a kto chce - niech udaje.


Pozdrawiam i życzę wszelkiej pomyślności, zawsze i wszędzie :)


żółty kwiat na tle błękitnego greckiego nieba i morza, Ornos kwiecień 2016

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz