wtorek, 1 listopada 2016

Lafano, roślina - knot do lampki oliwnej zwanej kantili.

#Greckie Opowieści

W Polsce klimat Wszystkich Świętych, oraz Zaduszek...więc u mnie na blogu kilka słów o greckiej lampce oliwnej tzw. kantili  / καντήλι oraz roślinie o nazwie lafano / λάφανο.

szklanka z płonącym płomieniem wypełniona wodą, oliwą, morskimi kamieniami

Lafano -  łacińska nazwa Ballota acetalbulosa jest zielem, które od pradawnych czasów uchodzi za symbol 'niegasnącego światła'. W  Starożytności była rośliną, którą zapalano i utrzymywano niegasnący płomień w boskich świątyniach.
Płomień lafano był traktowany jako ochrona 'domowego ogniska'. Wierzono, że chroni przed wszelakim złem i zapewnia spokój w rodzinie. W magii ludowej wykorzystywany był do wypędzania złych duchów i zapraszania świetlistych energii. Nazywany był również 'płomieniem ubogich', ponieważ służył jako oświetlenie w biedniejszych domostwach.
Ballota rośnie w słonecznym miejscu. Nie znosi cienia. Kwitnie na różowo-niebiesko z fioletowym odcieniem. Suche listki rośliny jak i również łodyżki służą jako knot.
Inne greckie nazwy to: valloti / βαλλότη, louminio / λουμίνιο , lichnaraki / λυχναράκι, fasa / φάσα , foufoulia, / φουφουλιά,  apopoulia / αποπουλιά .

przekwitła Ballota acetalbulosa, grecka natura
Uschnięty krzak rośliny, gotowy do zrywania i palenia. Październik.
zielona koniczyna, lafano, kaktus fragosikia
Nowa roślina wyłaniająca się z uschniętego krzaku. Luty.
zielone listki lafano
Tu w zbliżeniu, luty.  Roślina kwitnie pod koniec lata.
Kantili od czasów Prawa Mojżeszowego Kpł.24 2-3 , później Chrystusowego także zapalana jest jako symbol 'niegasnącego światła'. Lampki oliwne zapalane są w cerkwi,  na grobach oraz w domu przy świętej ikonie.

wnętrze greckiej cerkwi, wiszące kantili, ikony świętych
Aby przygotować oliwną świecę potrzebna jest tłoczona na zimno oliwa z oliwek (symbol zjednoczenia z boską pełnią życia i siły), szklane naczynie z grubszego szkła,  woda  (niekoniecznie) oraz knot.
Knot może być gotowy, kupiony wraz z metalowym elementem z korkową podstawą lub po prostu ususzony listek lafano.

uschnięte listki lafano obok różowe knoty


Ja zapalam lafano, ponieważ roślina w przeciwieństwie do kupionego knota nigdy się nie kopci i nie gaśnie. Szklankę napełniam do 3/4 wodą, wrzucam morskie kamyki, aby lampka nie wyglądała nudnie i dopełniam oliwą. Listek zanurzam w oliwie, umieszczam w metalowej wkładce, jeszcze intencja (dzisiaj za wszystkich, którzy odeszli i  potrzebują światła) i... kantili gotowe do odpalenia.

płatki róż pośrodku lampka oliwna z kamyczkami

2 komentarze :

  1. Renata,jako , że jestem obdarzona obficie przez potomków,dopiero teraz siadam przed ekran monitora i co widzę ? Moja astronomiczna siostra, kwintesencja młodości i urody, Greczynka "pełną gębą " :) zawitała w moje blogowe progi.Kochana , odwzajemniam życzenia, totalnie zaskoczona przytulam Cię do serca. Żyj pięknie i kolorowo,Reniu, jak tylko Ty to potrafisz, realizuj marzenia i bądź spełnioną :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Upojona słodkością słów dziękuję i pozdrawiam :D

      Usuń