sobota, 10 grudnia 2016

Sezon na strajki. Grecja.

#Życie Codzienne

Znowu strajki! Sezon turystyczny się zakończył, więc sezon na strajki się rozpoczął. Od piątku, 2 grudnia (plus jednodniowy strajk 30 listopada)  strajkuje branża żeglugowa. Konsekwencje? 'Na wyspach zaczyna brakować: towaru żywnościowego, leków, karmy dla zwierząt' - podają media oraz potwierdzają blogerzy mieszkający na wyspach. Na Mykonos, sytuacja ma się podobnie, na dzień dzisiejszy półki w marketach prezentują się tak:

puste półki w marketach Mykons Grecja grudzień 2016

braki na półkach w greckich marketach Mykonos grudzień 2016

strajk, braki na półkach warzywnych, sklepy Mykons grudzień 2016

pustki w marketach, brak żywności Mykons grudzień 2016


Nie wiadomo do kiedy utrzyma się protest. Początkowo strajk miał trwać tylko dwa dni. Potem jednak został przedłużony o dwa kolejne, potem znowu o dwa i tak końca nie widać, choć podobno wyznaczona data na 12 grudnia ma być ostateczną...  się okaże wkrótce.
Wkrótce się również okaże, czy rząd zdoła dojść do porozumienia z rolnikami, którzy  w obronie swoich interesów gotowi są ponownie wjechać traktorami na autostradę ( jak to miało miejsce w styczniu br. zobacz Tu i Tu, w ubiegłym roku i poprzednich latach) i blokować ruch na trasie Ateny- Saloniki.  Zwłoka zapewne warunkowana jest sytuacją w branży żeglarskiej...

Cóż, pozostaje jedynie śledzić wydarzenia i życzyć sobie wytrwałości.

*
10 grudnia, godz. 10 rano
Z ostatniej chwili, po wczorajszych poważnych wydarzeniach, które miały miejsce w porcie Krety,  wczesnym rankiem zwołano posiedzenie i niespodziewanie ogłoszono koniec strajku. Statki wypłyną.
3 komentarze :

  1. O jej, jakie to smutne, współczuję tym ludziom. Półki w sklepie wyglądają jak w Polsce za czasów stanu wojennego. U nas w sklepach stał tylko ocet... Oby nigdy więcej ta historia się nie powtórzyła.

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzeczywiście szok, porównując do zaopatrzenia w wakacje. Coś źle się dzieje ostatnio w Europie

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie muslisz o zrobieniu zapasow na jakies 2-3 tygodnie? W niemczech rzad zalecil obywatelom takie zapasy. A jak wiadomo do niemiec latwo mozna dojechac...Na mykonos juz nie tak latwo. Ja mam w domu staly zapas wody i jedzenia na jakies 3 tygodnie bo wystarczy ze pradu nie bedzie i lezymy. Pomysl nad tym.

    OdpowiedzUsuń