Opowieść o życiu w Grecji

czwartek, 25 maja 2017

GreckaOliwka

Godziny greckiej sjesty, ciszy nocnej oraz pewien incydent.

#Blogpost z cyklu: Grecja na co dzień.

1. Sjesta.
Zgodnie z greckim prawem popołudniowa przerwa trwa 2 i pół godziny. Obowiązuje (w czasie letnim od 1 kwietnia do 30 września oraz zimowym od 1 października do 31 marca)  w godzinach od 15:00 do 17:30
2. Cisza nocna.
W czasie letnim obowiązuje w  godzinach od  23:00 do 7:00, a w okresie zimowym przedłuża się o pół godziny, trwa do 7:30.

grecka sjesta, śpiący kot na białych schodach w Chora Mykonos, Grecja

3. Incydent.
Trzy lata temu,  odnawialiśmy balkon...(Były o tym posty - seria pt. 'Odnawiam mieszkanie', ale  zostały wyłączone, zresztą nie tylko te, ponieważ link identyfikował się z moim  nieużywanym kontem G+).
Nasz kompleks mieszkaniowy z jednej strony graniczy z hotelem. Pewnego popołudniowego dnia o godz. 17:45, kiedy rozpoczęliśmy pracę związaną z usuwaniem starej farby i szlifierka poszła w ruch (a wiadomo hałas), to z miejsca, tu gdzie siedzi kot (zdjęcie poniżej), dobiegła nas wypowiedziana w języku greckim, nieco skaleczona australijskim akcentem - litania gróźb i zarzutów, pijanego turysty.

grecki rudo-biały kot siedzi na białym murku pod ścianą kwitnący na pomarańczowo hibiskus Mykonos Grecja

Przestańcie W TEJ CHWILI hałasować, trwa sjesta! Mówię wam, albo TERAZ przestajecie pracować, albo dzwonię na policję! Wy nie jesteście Grekami! NIE jesteście GREKAMI! Sjesta się kończy w nocy, po 20ej, pracę wykonuje się w dzień, a nie teraz!! - krzyczał wniebogłosy mężczyzna. - Poinformowałem recepcję i mojego adwokata, jesteście w tarapatach, będziecie mieć poważny problem!

O cholera , to może się pomyliliśmy i popołudniowa cisza kończy się o 18, a nie o 17:30!? - nieco zdezorientowana skomentowałam sytuację i pytająco spojrzałam w stronę męża.

Theo patrząc w kierunku kipiącego złością mężczyzny ze stoickim spokojem oznajmił:

Jest po sjeście - a po chwili dodał - w czym masz problem?

Policja już tutaj jedzie, jadą...już...już są...tutaj - mamrotał nie na temat turysta i czyniąc rękoma dziwne znaki wrócił do swego pokoju.

Theo, on jest pijany, albo naćpany, więc nie ma co z nim dyskutować, lepiej zadzwońmy na policję i upewnijmy się, czy mamy rację, to raz, a dwa będzie odnotowany nasz telefon w razie, gdyby sprawa przybrała negatywny obrót - powiedziałam, podając mu do ręki aparat - bo przecież nie wiadomo jak taka sytuacja się skończy, co też pijanemu lub naćpanemu do głowy strzeli...?

Zadzwonił.
'...do 17:30 - brzmiała w słuchawce odpowiedź .
Włączyliśmy szlifierkę.
Po 5 min. turysta raz jeszcze, pojawił się na tarasie, aby powiedzieć nam, że jeżeli: 'RIGHT NOW' nie zaprzestaniemy pracy, to sprawa zakończy się w sądzie.
No ba!

4 komentarze :

 1. To ciekawie z tym turystą:) Nie wiadomo na kogo sie trafi.
  Moja synowa (mieszkają w UK) zadzwoniła na policję gdyż w nocy rozrabiali w swoim domu Anglicy. Puszczali bardzo głośno muzykę, a ona miała iść rano do pracy. Okazało się, żw w UK nie ma ciszy nocnej, to dopiero zdziwienie!
  Wolnoć Tomku w swoim domku:)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to ciekawostka! Dotychczas myślałam, że cisza nocna obowiązuje w każdym kraju europejskim, a tu taki news :D
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 2. Zgodze sie .Na Krecie rowniez sa takie same godziny sjesty jak u Was.Tylko czy w turytycznych wioskach i masteczkach ona obowiazuje?Latem na pewno nie.Prace wrą,dzieciaki pokrzykuja na plazy,taverny graja bouzoukia w nieboglosy.No coz..wyspimy sie zimą😊Pozdrawiam z Krety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj w moich progach, miło Cię gościć:) Tak jest jak napisałaś. Na absolutną ciszę w czasie sjesty w miejscach typowo turystycznych (dotyczy wyspy) nie ma co liczyć. Natomiast w miejscach, w których usytuowane są domy mieszkalne na przemian z małymi hotelami czy pensjonatami godziny sjesty są przestrzegane. Przynajmniej w naszej okolicy tak jest:)
   Pozdrawiam.

   Usuń