czwartek, 27 lipca 2017

Kapari - dzika plaża Mykonos z widokiem na wyspę Delos i Rinia.

#Mieszkam tu.
Aktualizacja 28.07.2017.
Dodałam trzy nowe zdjęcia. 
29.07.2017
Moi drodzy nowo dodane zdjęcia nie są przerobione, zmniejszony został tylko rozmiar oraz dodane logo. Takie kolory można naprawdę uchwycić w godzinach po 9 rano, a przed południem - w czasie, kiedy słońce oświetla zatokę, ale nie oślepia fotografa. Kapari najlepiej odwiedzić rano (piękny błękit, niewielu turystów) lub wieczorem (piękny zachód słońca, turystów znacznie więcej). Pozdrawiam. 

27.07.2017
Kiedy zapragnę posiedzieć na plaży w odosobnieniu z dala od (przeważnie zawsze) zbyt głośnej muzyki biegnącej z rywalizujących ze sobą tawern czy też barów, kiedy chcę pobyć w miejscu, w którym oprócz szumu morza nie słychać nic (rozmów plażowiczów nie wliczam), kiedy właśnie,  chcę posiedzieć na plaży, która nie jest przeładowana leżakami ustawionymi na wzór szpitala polowego (zobacz tutaj), to zbieram manatki i jadę nad Zatokę Kapari.

W oddali wyspa Delos i Rinia.

Kapari, to dzika zatoczka z drobnopiaszczystą plażą położona w zachodniej części Mykonos, na północ od Agios Giannis. Plażę otaczają skaliste zbocza.

Widok na Zatokę Kapari. Drobnopiaszczysta plaża Mykonos Grecja

Zejście jest odrobinę strome co akurat nie stanowi problemu jak śliskie (zdeptane) skały. Na szczęście ktoś sprytnie 'zainstalował' schody i jest o wiele bezpieczniej.

turyści, niebieskie parasole, skaliste zobcze Zatoki Kapari Mykonos Grecja
Schody 👍

Na Mykonos jest kilka niezorganizowanych plaż (głównie w północnej części wyspy), no ale szkoda tracić czas na dojazd, kiedy 'rzut beretem' (nieco z impetem) mam Kapari.
Wybieram to miejsce, ponieważ ( jak wspomniałam wyżej) plaża  położona jest niedaleko Zatoki Ornos, czyli miejsca, w którym mieszkam. Po drugie z Kapari (przy czystej widoczności powietrza) zobaczyć można niezwykle zjawiskowy zachód słońca. To jest jeden z głównych powodów, dlaczego turyści tutaj zjeżdżają. Z tego, właśnie, powodu pod wieczór możecie się spodziewać napływu ludzi.

turyści na greckiej dzikiej plaży Kapari w Mykonos Grecja Cyklady
Po południu, po godz.17:00
Po trzecie, pomimo, że tajemnica istnienia Kapari już tajemnicą nie jest (z roku na rok coraz więcej osób odwiedza miejsce), to wciąż pozostaje plażą niezorganizowaną. Po czwarte - naturalne bicze wodne.  Otóż co jakiś czas przepływają rozmaite jachty, statki i łódeczki skutkiem czego szybciej porusza się powietrze, które z kolei tworzy niezbyt wysokie, ale dość silne fale. Właśnie, te fale działają jak bicz wodny, doskonale masują ciało, a drobinki słonej wody, które tworzą się w powietrzu (aerozol solankowy) usprawniają oddychanie. Kiedy widzę, że taka fala powstaje, to szybko usadawiam się na brzegu i czekam na wodny masaż. Fajna terapia. Minusem silnych fal jest to, że zalewają bez mała całą plażę. Z racji tego należy uważać gdzie położyć ręcznik. Najbezpieczniej jest usadowić się na skałach.

Spokojne Morze Egejskie, Plaża Kapari Mykonos Grecja
Spokojnie wyglądające morze, po czym...
morska fala otula plażę Kapari Mykonos Grecja,  łódka na greckim morzu,
nadpłynęła łódka, nadeszła fala i ...trzeba było ratować pozostawione na brzegu rzeczy.
ludzie w morzu, łódka na morzu, greckie morze, Mykonos, Grecja
fala morska otula siedzącą w greckim morzu kobietę Kapari Mykonos Grecja
Naturalna 'dżakuza'. Mogłabym tak siedzieć cały dzień :D 
srebrzyście mieniące się greckie morze Kapari Mykons Cyklady Grecja


Jak dotrzeć?

Należy pokierować się do Agios Giannis. Auto najlepiej zostawić na parkingu i udać się pieszo (nie zapomnijcie zabrać ze sobą wody).  Skuterem lub quadem można dojechać, ale ponieważ droga jest wyboista (pod koniec trasy), to należy zachować ostrożność, a poza tym pamiętać, że po dojechaniu na miejsce, może się okazać, że  nie ma gdzie zaparkować.

biały czteromasztowy jacht na greckim morzu, Mykonos Grecja


A tak na marginesie: Nad Zatoką Kapari nie rosną ( może kiedyś rosły...) kapary.  O aromatycznej roślinie będzie następny wpis.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz