poniedziałek, 26 października 2015

GreckaOliwka

Greckie 'babie lato' oraz tajemnicze słowo 'ftinoporo'

#Greckie Opowieści
post zaktualizowany

Ftinoporo znaczy jesień. Etymologia słowa sięga czasów antycznych.
Starożytny grecki wyraz ’ftinoporon’ (φθινόπωρον ) składa się z członu 'ftino' (φθίνω)  co znaczy ‘zmniejszać coś + 'opora' (οπώρα) co oznacza owoce, innymi słowy o tej porze roku 'kończą się owoce'.

W październiku szczególnie w Grecji  zachodniej i w górach zaznacza się  wyraźny spadek temperatury. Często występują burze. Niemniej jednak w okresie zbiegającym się z uroczystymi obchodami imienin świętego Demetriusza (patrona Salonik oraz żołnierzy wyznania prawosławnego) w regionach północno-zachodniej Grecji odnotowuje się znaczny wzrost temperatury sięgający 26-27'C. Chwilowy powrót lata nazwano ‘Latem św.Demetriusza’

kwitnąca różowo-fioletowa chryzantema
W tym samym czasie kwitną chryzantemy.
 W Helladzie popularnie nazywane są 'agio-dimi-tria-tika /αγιοδημητριάτικα -
 kwiatami świętego Demetriusza'
 

Na Cykladach trudno jest zauważyć różnicę, ponieważ tutaj temp. przez cały październik utrzymuje się w granicach 18 – 26 stopni, także powyższy zwrot jest mało popularnym powiedzeniem, powiedziałybym nawet nieużywanym.

*

26 października miasto Saloniki hucznie celebruje uroczystość związaną z patronem miasta. 

Saloniki, procesja niesienia obrazu św. Demetriusza
W uroczystościach biorą udział najwyżsi dostojnicy greckiego kościoła prawosławnego jak i również władz lokalnych. Odbywa się uroczysta procesja niesienia ikon: Bogurodzicy oraz św. Demetriusza.
 W tym dniu zazwyczaj po raz pierwszy próbuje się młodego wina, co nawiasem mówiąc stanowi doskonały punkt do powszechnej zabawy.
fot.neakriti