poniedziałek, 28 października 2013

GreckaOliwka

‘NIE’ i basta! - Bunt Grecji przeciwko faszyzmowi 28 października 1940

#Greckie Opowieści

Blog o Grecji  Mykonos blogCelebrowany 28 października narodowy  dzień OCHI /OXI jest jednym z dwóch najważniejszych greckich wydarzeń w ciągu roku. Dzień ‘NIE’ («Η ημέρα του ΟΧΙ») lub rocznica ‘NIE’ (Επέτειος του «'Οχι») jest świętem narodowym Grecji, Cypru, a także diaspory obu krajów rozsianej po całym świecie.

Dnia 28 października 1940 roku faszyzujący premier Grecji Metaxas kategorycznie odpowiedział ‘NIE’ na ultimatum Mussoliniego, w którym zażądano zgody na okupację Grecji i prawa do swobodnego przemarszu.

Negatywna odpowiedź premiera oznaczała tylko jedno: podjęcie ciężkich walk zbrojnych. 

'Dzień OXI' jest przede wszystkim celebracją zaangażowania społeczności greckiej w II Wojnę Światową; dlatego też, istotą święta jest upamiętnienie i uhonorowanie nie tylko bohaterskiej postawy żołnierzy, ale również zaangażowania zwykłych ludzi w walce z faszyzmem.

28 października jest dniem wolnym od pracy. Celebracja uroczystości rozpoczyna się porannym nabożeństwem. Następnie pod Pomnikiem Pamięci Narodowej składane są wieńce, moment zostaje uczczony minutą ciszy i rozlega sią hymn. Przez główną ulicę miasta przechodzi defilada młodzieży i parada wojskowa. Na zakończenie odbywają się tańce.

TUTAJ o tym jak mieszkańcy Mykonos, a TU - Chios,  świętowali 'ochi', zapraszam.