niedziela, 26 kwietnia 2015

GreckaOliwka

Tolos - mniej znana atrakcja Mykonos

#Miejsce, w którym mieszkam

Osoby zainteresowane zwiedzaniem archeologicznych miejsc na Mykonos, nie powinny pominąć kamiennego grobowca, którego powstanie datowane jest na koniec XVwieku pne.
Mykeński Tolos został wykopany i zbudowany na planie koła o średnicy 5,80cm i 4 m wysokości na niewielkim wzgórzu (obszar Aggelika, ogród hotelu Tharroe of Mykonos), do którego prowadzi niezadaszony korytarz (tzw. dromos biegnące z południa na północ) o długości 14 metrów na ok.2 m. szerokości.otwór do grobowca Ściany grobowca pokrywają poukładane warstwowo kamienie z widocznym górnym przybliżeniem co świadczy, że sklepienie miało charakter pozornej kopuły, które prawdopodobnie uległo zawaleniu w XIIIv p.n.e
Cenne przedmioty takie jak: wazy ceramiczne, kryształowe pieczęcie, złota biżuteria odnalezione podczas wykopalisk, znajdują się w Muzeum Archeologicznym Mykonos.
Tolos został odkryty przypadkiem pod koniec lat 90 podczas prac związanych z budową jednego ze skrzydeł hotelu Tharroe. Przez dłuższy okres czasu stanowił tajemnicę przypuszczalnie ze względu na trwając prace budowlane, które uniemożliwiały zwiedzanie, a brak odrębnego szlaku dotarcia do Tolos - komplikował sytuację. Aby dotrzeć do grobowca trzeba wejść na teren posiadłości i zapytać o pozwolenie na recepcji.

Wyżej zamieszczone zdjęcie, które figuruje na różnych portalach turystyczno-informacyjnych jest przedawnione. Obecnie grobowiec wygląda tak:


dromos pokryte roślinnością
dromos prowadzące do grobowca pokryte roślinnościązadaszony grobowiec

wnętrze grobowca