wtorek, 17 marca 2015

GreckaOliwka

Fragosikia :) Smaczna i zdrowa opuncja figowa!

#Mieszkam tu.

'W czwartkowym menu będzie kurczak z owocami kaktusa’ – powiedziałam na głos i skierowałam wzrok w kierunku mojego Theo, który akurat w tym czasie z wielką pasją śledził mecz.
(Nigdy wcześniej nie jedliśmy dania z dodatkiem opuncji figowej, także byłam ciekawa jego reakcji. Chciałam wiedzieć, co on na to ) Reakcji nie było. Oczywiście! Czy można zwrócić na siebie uwagę faceta, który z zainteresowaniem ogląda piłkę nożną?
Po chwili powtórzyłam zdanie:
‘W czwartkowym menu mamy kurczaka z owocami kaktusa’
Odpowiedział pytaniem:
‘Z jakimi owocami?
‘Z owocami kaktusa z tego co rośnie niedaleko nas na wzgórzu.'
'Aaaa... fragosikia (φραγκοσυκιά)
Fragosikia.

czerwony owoc opuncji na zielonym liściu kaktusa


krzak kaktusów z owocami


Owoce opuncji figowej pokryte są kolczastym meszkiem, tak że dla własnego dobra należy zrywać je w rękawicach;) Kolcami pokryte są też i liście (jak to u kaktusów jest w zwyczaju :-) które zapewniają roślinie ochronę przed nadmiernym parowaniem oraz  intruzami np. takimi jak ja ;)

rozdziobane przez ptaki owoce fragosikii


  • Uważa się, że na jednej opuncji rośnie przeciętnie od 100 do 200 owoców. W zależności od gatunku kolor owocu może być żółty, bladozielony, czerwono - różowy lub żółty.
  • Owoce doskonale sprawdzają się w upalne dni jak i również we wszelkiego rodzaju dietach odchudzających. (Po zjedzeniu przez kilka długich chwil nie czuć pragnienia, ponieważ opuncja jest bardzo orzeźwiająca i sycąca.) Owoc jest słodki z delikatną nutą kwasku. Zjedzony rano działa na organizm tonizująco.
  • Fragosikia ma właściwości antyoksydacyjne: oczyszcza organizm z toksyn, usuwa zanieczyszczenia z układu trawiennego oraz moczowego, reguluje poziom lipidów i cukrów we krwi.
  • Spożycie owoców zaleca się osobom mającym problemy z prostatą, cukrzycą oraz prowadzącym stresujący tryb życia.
  • Owoc jest bogatym źródłem wit. C w mniejszej ilości wit.A, zawiera aminokwasy, żelazo, potas, wapń, mangan, sód. Ze wględu na zawarte w niej cenne składniki owoce opuncji najlepiej jest zjadać na surowo, ale z umiarem - nadmiar grozi biegunką.
  • W kuchni owoce wykorzystuje się do przyrządzania marmolady, sosów do dań mięsnych, dodatków do ciast, deserów czy herbaty.
  • W przemyśle kosmetycznym ma zastosowanie do produkcji min. kremów nawilżających, natomiast w medycynie ludowej opuncję stosuje się jako formę okładów na rany skórne.

Fotograficzna instrukcja obierania owocu TUTAJ
Pozdrawiam :)