piątek, 15 sierpnia 2014

GreckaOliwka

Zaśnięcie Bogurodzicy - Święto 'Letniej Wielkanocy'- 15 sierpnia w Grecji.

#Greckie Opowieści

Celebracja święta, która w kościele katolickim nosi nazwę Wniebowstąpienia Najświętrzej Marii Panny (w Polsce Matki Boski Zielnej) w prawosławnej Grecji  nazywana jest uroczystością:  
  • Zaśnięcia Bogurodzicy/Η Κοίμηση της Θεοτόκου / I kimisi tis Theotoku. 
  • 'Piętnastosierpniową' - Dekapentaugoustos /Δεκαπενταύγουστος 
    dekapente - 15, avgoustos - sierpień
  • oraz w niektórych regionach Grecji świętem ' Letniej Wielkanocy ' /Πάσχα του καλοκαιριού/Pascha tou kalokeriou ' przez wzgląd skojarzenia ze śmiercią i Zmartwychwstaniem Jezusa.

Dzień 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy (za wyjątkiem resortu turystycznego na wyspach ).

Poprzedzona dwutygodniowym postem celebracja jest niezwykle podniosłym wydarzeniem: ulicami miasta przechodzi uroczysta procesja niesienia obrazu Bogurodzicy, odbywają się też  tańce, zabawa i śpiew.
Najbardziej podniośle obchodzone jest święto w Katedrze Zwiastowania NMP na wyspie Tinos, które połączone jest z narodowym świętem upamiętniającym dzień ztorpedowania w 1940r. (przez włoski wojenny okręt podwodny) gotowego do oddania hołdu Bogurodzicy -  statku 'Ellis/Έλλης. 


grecka Katedra Zwiastowania NMP na tle nieba w Tinos Grecja
Klasztor pw. Panagia Evagelistria
Grecka Katedra Zwiastowania NMP, Tinos Grecja

Setki bogobojnych pielgrzymów co roku na kolanach (prawa strona zdjęcia droga wytyczona pachołakami) podąża do świątyni, aby zawierzyć Bogurodzicy, a następnie wziąć udział w uroczystej procesji niesiena obrazu.
 

wierni na klęczkach podążają do klasztoru Tinos Grecja, tłumy ludzi zdążający do świątyni

Prawosławne święto Zaśnięcia Matki Bożej celebruje śmierć ciała i pogrzeb Theotokos (tj.Bogurodzicy po czym dopiero wysławia Jej wskrzeszenie i wzięcie do nieba.
Prawosławie odrzuca dogmat Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej.Katolickie święto Wniebowstąpienia akcentuje niepokalane poczęcie Bogurodzicy czyli bez grzechu pierworodnego w wynku czego ciało nie podlega śmierci (jako konsekwencji grzechu ), a tym samym Mocą Bożą zostaje zabrane do Niebios.
Dogmat uchwalony w 1950r. przez Piusa XII Konstytucja Apostolska MUNIFICENTISSIMUS DEUS brzmi:

'NIEPOKALANA BOGARODZICA ZAWSZE DZIEWICA MARYJA, PO ZAKOŃCZENIU BIEGU ŻYCIA ZIEMSKIEGO, ZOSTAŁA Z CIAŁEM I DUSZĄ WZIĘTA DO NIEBIESKIEJ CHWAŁY'


Prawosławie celebruje śmierć ciała Bogurodzicy, ale nie używa stricte słowa śmierć/thanatos/ θάνατος - język grecki , a zaśnięcie /kimisi /κοίμηση, ponieważ Matka Boża stanowi praobraz zmartwychwstania całego stworzenia. Bogurodzica doznała śmierci statycznej; po 3 dniach na podobieństwo Chrystusa  zmartwychwstała  tj. została zbudzona z Zaśnięcia przez Syna, który następnie wziął Jej duszę do nieba. Obecnie żyje w niebie z duszą i ciałem.


Grecka ikona Zaśnięcie Bogurodzicy
Ikonogrfia przedstawia Chrystusa trzymającego na lewym ramieniu niemowlę
w powijakach, które symbolizuje duszę Bogurodzicy.


ikona Bogurodzicy na tle prawosławnego greckiego klasztoru i greckiej flagi Mykonos Ano Mera Grecja

Słowo kimisi/κοίμηση (oraz cmentarz) pochodzi od starogreckigo rzeczownika koimētḗrion (dosłownie ‘miejsce snów’, od koimēō ‘układam do snu’ i terēō ‘ochraniam’) które oznaczał 'miejsce pochówku zmarłych.' Starożytni wierzyli w dalszy ciąg życia po śmierci.
Koimētḗrion' NIE jest równoznaczne słowu 'śmierć', dlatego też, cmentarze chrześcijańskie w Grecji nazywane są kimitiria / κοιμητήρια, czyli miejsca 'zaśnięcia-spoczynku wiecznego ', a nie 'nekrotafia'- tj. tylko 'groby uśmierconego ciała' /wnęki dla zmarłych'. 

Zobacz również: Węże Matki Boskiej - fenomen z Kefalonii