wtorek, 21 października 2014

GreckaOliwka

TUVUNU - grecka herbata, żelazne zdrowie. Właściwości oraz nazwy.

 #Smaki Grecji

- Chcesz mieć żelazne zdrowie?
Pij gojnik / górską herbatę!


grecki susz, herbata tuvunu, gojnik, filiżanka, czajniczek
Herbata górska wyróżnia się bogatą zawartością żelaza, flawonoidów, olejków eterycznych i diterpenów. Ma działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Oczyszcza krew, działa bakteriobójczo i moczopędnie. Korzystnie wpływa na pracę mózgu.

Naukowcy są zdania, że codzienne, poranne picie górskiego ziela zapobiega powstawaniu zaćmy i zakrzepów, przeciwdziała osteoporozie oraz nadciśnieniu. W przeciwieństwie np. do czarnej herbaty – gojnik nie pobudza systemu nerwowego, więc można się napić ziela tuż przed snem. Poza tym: 'nie wytwarza niebezpiecznego aluminium w momencie połączenia z sokiem z cytryny' -  do takiego wniosku doszli niemieccy naukowcy prowadzący w tym kierunku badania. Przetestowano 150 gatunków herbat i podobno górska jako jedyna nie wykazała wytworzenia niebezpiecznej substancji. Niemieccy badacze uważają również, że codzienne picie tuvunu zapobiega powstaniu Alzheimera, a nawet może zniwelować pierwsze objawy choroby.

Wiedzieli o tym starożytni i roślinę nazwali 'sideritis'.
'sideritis’ pochodzi od słowa: σίδηρος /sidiros - żelazo

Starożytni uczeni, zaobserwowali, że wywar i napar, który pochodzi z aromatycznej rośliny, okazuje się być esencjonalnym w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej, a także zabliźnianiu się ran zadanych żelazną bronią. Zauważyli, że dzięki właściwościom ziela rany goją się znacznie krócej, - chory szybciej nabiera sił.
W Grecji słowem: ‘siderenios’ życzy się ciężko choremu szybkiego powrotu do zdrowia / żelaznego zdrowia.
Ha, a podobno Grecy herbaty nie piją i nic na jej temat nie wiedzą, no ba!

Dioskurides, Ipokratis, Teofrastis w grobie się przewraca jak to słyszy. Najbardziej ten pierwszy, ponieważ górska herbata sideritis znana jest jako Sideritis Dioskuredesa. Inne  znane nazwy, to:


⇲ od miejsca, w którym rośnie

Parnassou - ( od Parnas, gr. /Παρνασσός / Parnassós),
Evias - (od Eubea gr. Εύβοια / Evia),
Athos - (od Góry Athos gr. Άγιον Όρος / Agion Oros)


⇲ od właściwości jakie wykazuje roślina

Na przykład wyróżniony na Krecie gatunek Sideritis Syriaca znany jest jako:
Malotira / μαλοτίρα - (z jęz. włoskiego, wpływ Wenecjan) -  zioło, które 'wyciąga chorobę'.  ⇒ Male /choroba + tirare / ciągnąć, pociągnąć.  Malotira to panacum na przeziębienie i dolegliwości związane z oddychaniem.
Kalokimithia /καλοκοιμηθιά – zioło ‘na dobry sen’, ponieważ, nie pobudza ukł. nerwowego, łagodzi pracę jelit.

 ...więc, zaparz herbatkę, sposób TUTAJ