poniedziałek, 17 listopada 2014

GreckaOliwka

Co oznacza słowo Cyklady oraz dlaczego domy są BIAŁE, a okiennice NIEBIESKIE?

#Blogpost z cyklu: Grecja na co dzień.

Nazwa Cyklady po grecku Kyklades / Κυκλάδες pochodzi od pierścienia wysp (gr. κύκλος / kyklos - koło), którym archipelag otacza świętą wyspę DELOS .

Pierścień Cyklad stanowi odrębny mikrokosmos bogaty w tradycje, zwyczaje i odmienną drogę rozwoju, dlatego też wyspy archipelagu różnią się między sobą znacząco, aczkolwiek łączy je (z wyjątkiem: Andros, Naksos, Serifos i Kei) jałowość i skalistość terenu z charakterystyczną białą, kubistyczną zabudową.

Cykladyczna architektura Mykonos na tle błękitnego Egejskiego Morza Grecja
cykladyczne białe ściany, niebieskie okiennice i drzwi Tinos Grecja

greckie niebieskie okiennice, białe ściany, czerwone kwiaty na tle białego budynku, niebieskie doniece, Mykonos


Za dawnych czasów, kiedy wyspy egejskie były pod panowaniem piratów nękana przez rozbójników ludność, opuszczała przybrzeżne domostwa i usadawiła się w górach. Mieszkańcy budowali zwarte w szeregach zabezpieczone fortecą kamienne domy. Zakamuflowane budynki koloru kamienia częściowo wbudowane w skały stanowiły świetną ochronę przed napadami piratów.

Biała cerkiew wykuta w skale Tinos Grecja

Wraz z nastaniem państwa greckiego wzrosło bezpieczeństwo wyspiarzy. Ludność powoli zaczęła opuszczać ‘górskie’ domostwa, odstępować od budowy ochronnych fortec i kierować się w stonę przybrzeża.
Z nasteniem epoki neoklasycznej do Grecji dotarła moda i na kolory, głównie: ochry, fistszkowej zieleni, orzecha, czy też błękitu.
Budowano w stylu neoklasycznym nie tylko w Atenach, ale również i na Cykladach, także temat ‘ białych domków z niebieskimi okiennicami’ na tamte czasy był nieznany.

Poniżej na zdjęciach wyspa Syros.
Przykładowe neoklasyczne zabudowania w mieście Ermoupolis - dawnej stolicy Cyklad. Na pierwszym planie pomnik Nike.


Pomnik Nike w mieście Ermoupolis Syros Grecja

uliczka w stylu neoklasycznym w mieście Ermoupolis Syros GrecjaWidoczny wpływ epoki neoklasycznej również w architekturze Tinos.


 kubistyczne białe domki na tle zieleni wioska Agapi Tinos Grecja
Przepiękna wioska o uniwersalnej nazwie AGAPI /Miłość.
Widok zimą, stąd ta zieleń.


Kiedy nastąpiła zmiana?

W 1938 roku. – Masowe bielenie domów zostało narzucone przez ówczesnego dyktatora Grecji – Metaxasa. Rozkaz obowiązkowego wapnowania budynków na wyspach, był działaniem zapobiegającym rozprzestrzenianiu się cholery, która w ówczesnym czasie dotknęła Grecję. Z czasem zaprzestano czynności...

W 1955 roku królowa Grecji Fryderyka, przedstawiła premierowi Karamanlisowi pomysł rozreklamowania wysp greckich. Projekt obrazował białe budynki na tle błękitnego morza (kolory nawiązujące do barw greckiej flagi); wyspą promującą - Mykonos.

W 1972 roku kolejny dyktator - Papadopoulos, wydał rozporządzenie utrzymania budynków w biało - niebieskich barwach (białe ściany, niebieskie okiennice) podkreślając w ten sposób potęgę narodowej flagi.

Wraz z rozwojem turystyki oraz opiewanym – przez turystów - zachwytem białych domków na tle błękitnego morza i nieba, późniejsze władze greckie zdecydowały, że w celach turystycznego dochodu podtrzymają rozporządzenie dyktatora.


śnieżnobiała grecka cerkiew na tle błękitnego nieba Mykonos Cyklady Grecja


Co prawda biel domów została zachowana po dzień dzisiejszy, aczkolwiek kolor okiennic , balkonów czy altan (tzw.pergoli) uległ zmianie, chociaż wciąż można się spotkać z wyszczególnioną w umowie kaluzulą o sprzedaży domu, że w danym kompleskie zabudowań obowiązują określone kolory i zmiana na każdy inny jest zakazana lub wymaga uzgodnienia z mieszkańcami.

Na Mykonos najczęściej spotykanymi barwami balkonów i okiennic są: niebieski - wciąż wiedzie prym, błękit, zieleń, ceramiczny brąz, ochra, oraz bardzo modne ostatnio odcienie jasnych pasteli.


Domki jak kostki cukru Mykonos Grecja kolorowe balkony i okiennice
Kubistyczna zabudowa Cyklad Mykonos Grecja