sobota, 1 listopada 2014

GreckaOliwka

Symboliczne znaczenie produktów zawartych w greckiej koliwie, część 2/3

#Greckie Opowieści

Współcześnie koliwę przygotowywuje się głównie dla uczczenia żałobnych zwyczajów kościoła prawosławnego orthodoksyjnego, więcej na ten temat TUTAJ.

kosz pełen koliwy
 
SYMBOLIKA

Ziarno pszenicy - w starożytności ofiarowane Demetrze symbolizowało ziemię, oraz dusze zmarłych.
Dla chrześcijan – ciało człowieka, które podobnie jak zasiana pszenica w glebie ulega lekkiemu rozkładowi, aby móc wyrosnąć, tak samo ciało człowieka ulega gniciu przed powstaniem z martwych.
'Jeśli ziarno pszenicy, wpadłszy w ziemię, nie obumrze, zostanie samo jedno, ale jeśli obumrze, przynosi plon obfity.’
Ewangelia (J 12,24)
Natomiast gotowana, symbolizuje metafizyczną rękę Boga, ponieważ tak jak ciało człowieka nie może samo zmartwychwstać, tak samo gotowana pszenica nie może wydać plonu pod warunkiem, że zostanie pobłogosławiona w kościele, a następnie spożyta w intencji duszy osoby zmarłej. Dzięki boskiej ingerecji 'wyda plon' odpuszczenia grzechów.

Granat - dedykowany Persefonie. Symbol śmierci i wieczności. Hades podsępem zwabił boginię owocem granatu w efekcie czego część życia spędzała w świecie zmarłych. Dla chrześcijan granat jest symbolem blasku i wspaniałości raju.

Rodzynki - utożsamiane z Dionyzosem bogiem hucznej zabawy. W chrześcijaństwie winorośl łączona jest z osobą Chrystusa, nieśmiertelnością i zmartwychwstaniem.

Cukier – symbol słodkiego życia

Natka pietruszki lub melisa - zieleń. Symbol żywego raju, roślinności. W Grecji osobom zmarłym życzy się 'en topo chloero / εν τόπω χλοερώ' , tj. wiecznego odpoczynku w zielonym miejscu.

Obrane migdały – szkielet

Przyprawy – symbol zapachu tutejszego świata

Orzechy – cykl rozwojowy

Tarta ciecierzyca, mąka lub bułka tarta – symbol ziemi rzucanej na trumnę

Jeśli ktoś z was ma ochotę na koliwę, to zapraszam TUTAJ, wrzuciłam przepis :)