piątek, 5 grudnia 2014

GreckaOliwka

Z podróży #4 Stambuł - Hagia Sophia: Ołtarz i Mozaiki

#Dziennik Oliwki
Dzień drugi, część #2
25 listopada


Hagia Sophia #2/2

Po zdobyciu przez Turków Konstantynopola w 1453 roku katedra została zamieniona na meczet, dobudowano minarety oraz zwapnowano elemnety chrześcijańskie. W centralnej części budynku (w miejscu ołtarza) postawiono mihreb - niszę wskazującę w kierunku Mekki, po prawej minbar - rodzaj kazalnicy, a obok - lożę muezinów.

mihreb
Mihreb

minbar, kazalnica
Minbar

loża muezinów
Loża Muezinów

Wnętrze katedry oświetlają zawieszone na długich kablach szklane żyrandole.

muzułmańskie żyrandole
Wszechobecne żyrandole

- Mnie przerażały, wiszą zbyt nisko... miałam wrażenie, że któryś z nich za chwilę spadnie mi na głowę :/


W bocznej nawie po prawej stronie katedry znajduje się złota biblioteka, oraz widoczne na łukach sufitowych zdobienia min. w formie oryginalnego krzyża chrześcijańskiego.


oryginalny krzyż chrześcijański
Pierwotny krzyż chrześcijańskiW GALERII

Wejście do galerii wyznaczają marmurowe drzwi. Za drzwiami znajduje się tabliczka informująca o zakazie pstryknia zdjęć przy użyciu lampy błyskowej, ponieważ flasz niszczy mozaikę. Przestrzegania zakazu pilnuje strażnik.

Na zdjęciu: kolumny i arkady. Odbywały się tu spotkania dyplomatów oraz modlitwy kobiet.


kolumny i arkady w galerii agia sophia
Kolumny i arkady

agia sophia, widok z galerii
Widok z galerii

To co najbardziej zachwyca w Galerii, to przede wszystkim mozaiki:

  • Mozaika Deesis (z gr. modlitwa) XIII wiek. Upamiętnia koniec użytkowania świątyni przez katolików w latach 1204-1261. W centralnej części Chrystus Pantokrator, po lewej NMP, po lewj Jan Chrzciciel. Mozaika przedstawia świętych błagających Jezusa o zmiłowanie nad grzesznikami. 
   mozaika deesis
   Mozaika Deesis

   Jezus Chrystus
   Mozaika Deesis


    • Mozaika cesarzowej Zoe (Zoi) , XI wiek. W centralnej części Chrystus Pantokrator, po bokach - cesarz Konstantyn IX Monomachos, cesarzowa Zoe. Cesarz ofiaruje Jezusowi worek kosztowności, Zoe trzyma zwój.
     mozaika zoe
     Mozaika Zoe

     mozaika cesarzowej zoe
     Mozaika Zoe


     • Mozaika Komnenów, wiek XII. Maryja Dziewica z dzieciątkiem Jezus. Po lewej Jan II Komnenos, po prawej jego żona Irena, za załomem syn Aleksis. Cesarz trzyma w dłoniach woreczek prochu, cesarzowa - zwój z proroctwem.
     Mozaika Komnenów
     Mozaika Komnenów

     Jan Komnenos, żona Ireana, syn Aleks mozaika agia sophia     Z galerii pokierowaliśmy się do wyjścia i natknęliśmy się na kolumnę życzeń tzw. 'pocącą kolumnę' w której umiejscowiony jest otwór.

     pocąca kolumna, cudowny otwór w ścianie Hagia Sophia
     Pocąca kolumna

     Do otworu wkłada się kciuk i od dołu w prawo wykonuje ręką ruch 360 stopni w nadziei, że kciuk ulegnie lekkiemu zawilgoceniu, bo według legendy, tylko wtedy pomyślane życzenie się spełni. Podobno Cesarz Justynian oparł bolącą głowę o wilgotną kolumnę i... natychmiast wyzdrowiał. Fakt uznano za cud. Od tamtego czasu rzesze ludzi gromadzi się przed płytą, aby dotknąć cudownego miejsca.

     Przeszliśmy obojętnie.  Azymut - Błękitny Meczet