czwartek, 4 grudnia 2014

GreckaOliwka

Z podróży#3 Stambuł - W drodze do Topkapi & Hagia Sophia.

#Dziennik Oliwki
Dzień drugi, część#1, 25 listopada
Topkapi i zmiana planów

 - Zdążaliśmy w kierunku Gulhane Park. 

W Stambule padał mżawiący deszcz. Pomimo deszczowej pogody dostrzegłam piękno jesiennej chwili... z lekka wiejący chłodny wiatr tańczył z kolorowymi liśćmi platanowca. Przez moment poczułam się jak w Polsce.  Wiatr potrząsał gałązkami, liście wirowały i wreszcie lądowały na mokrą od deszczu ulicę. - Jak ja dawno nie widziałam takiego obrazu..! Mokre kolorowe  liście napełniły mnie radością, po prostu ...aż stała się rzecz straszna (straszna na trawającą chwilę) okazało się, że żywot jesinnego liścia na chodniku w Stambule jest krótki. Służby porządkowe otulone w pomarańczowe kombinezony, uzbrojone w wielką miotłę i szufelkę bezlitośnie kładły ulicznym ozdobom kres. Liście lądowały w czarnych plastikowych workach. Żal...

Stin Poli (tj.'w Konstantynopolu' Grecy do dziś używają rodzimej nazwy miasta) w przeciwieństwie do Aten czy ogólnie Grecji - jest czysto. Niestety w Helladzie (ogólnie i w wielkim skrócie) jest brudno (nie mam tu na myśli liści), także czystość  na tureckich ulicach wywarła na nas ogromne wrażenie, a zwłaszcza na moim Theo, który skomentował:

Wytykamy Turkom nasze przywary, nasze nagany...

służby porządkowe, stragan z kukurydzą i pieczonymi kasztanami


Żal ukoił wiatr -nozdrza otulił słodkim zapachem pieczonych kasztanów i kukurydzy. Aromat przywołał w pamięci miasto Saloniki, Plac Aristotelous. - Zapach, pamięć, obraz...


Dotarliśmy do wrót publicznego parku - Gulhane Park – Domu Róż. 
Stąd mieliśmy w planach podążyć do pałacu Topkapi, ale jak się okazało placówka we wtorki jest nieczynna. Zmieniliśmy więc plany i zamiast pałacu sułtana postanowiliśmy zwiedzić katedrę Bożej Mądrości i Błękitny Meczet.

park róż stambuł, brama
Hagia Sophia #1/2

Hagia Sophia ( z greckiego Boża Mądrość) uważana jest za najwspanialszy obiekt architektoniczny i budowniczy całego pierwszego tysiąclecia naszej ery. W przeszłości świątynia chrześcijańskia (użytkowana przez 916lat), meczet (481lat), a od 1934 roku w użytku jako muzeum.


hagia sofia, stambuł

Poniżej na pierwszym planie muzułmańska fontanna ablucyjna. Widok z pasa sprzedaży biletów.

Fontanna Ablucyjna  Widok z pasa kontroli biletowefontanna ablucyjna
Widok z podwórza Hagii Sophii

Bilet wstępu kosztował 30 tureckich lir, mapa z audio-przewodnikiem 20. Brak jest nagrania w języku polskim.

bilet wstępu do muzeum agia sophia

wejście do Hagia Sofia
Boczne wejścia do katedry
Brama Cesarza
Brama Cesarza


Hagia Sophia była najwyższa rangą świątynią w Cesarstwie Bizantyjskim, była miejscem modłów i koronacji.


Na zdjęciu marmurowy okrąg ('pępek-omphalion') miejsce koronacji cesarzy bizantyjskich


miejsce koronacji cesarzy bizantyjskich
Omphalion


Nad omphalion, na wysokości 55,6 m (od posadzki do najwyższego szczytu) znajduje się ozdobna kopuła otoczona czterema sześcioskrzydłymi serafinami. Tylko jeden z nich ma odsłoniętą twarz.

kpuła w otoczeniu 4 serafinów, hagia sofia
Najwyższa kopuła w katedrze

srafim z zasłoniętą twarzą, hagia sofia
Zasłonięta twarz Serafema. 

Postać Serafima z odsłoniętą twarzą w Hagia Sophia
Jedyny Serafem z odsłoniętą twarzą


W sklepieniu głównej apsydy znajduje się wizerunek Matki Bożej z udzielającym błogosławieństwa Dzieciątkiem Jezus. Mozaika datowana jest na 867r i zaliczana do jednych z piękniejszych w katedrze. Po prawej stronie na łuku znajduje się wizerunek Archanioła Gabriela, a po lewej (niewielki skrawek) - Archanioła Michała.
Widoczne okrągłe tarcze, to największe na świecie 7-metrowe medaliony z antycznym fryzem kaligraficznym. Inskrypcja obejmuje imiona: Boga (Allaha), Mahometa i pierwszych kalifów: Abu Bakra, Omara, Osmana i Alego.


apsyda, medaliony,
Główna nawa
po bokach widoczne ogrome medaliony
Matka Boża z Dzieciątkiek Jezus
Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus

archaniaoł gabriel
Archanioł Gabriel
 
Część #2 opowieści o dostojnym wnętrzu katedry TUTAJ