czwartek, 22 stycznia 2015

GreckaOliwka

Zima na Mykonos.

#Blogpost z cyklu: Grecka przyroda, grecki krajobraz.


 • Zima na Mykonos, to przede wszystkim trzy kolory: niebieski, biały i zielony.

białe kubistyczne domki na tle Egejskiego Morza i zielonej roślinności
 • to chmury i opady deszczu (w tym roku dość obfite ku radości wszystkich!) a czasami krótkotrwałe gradobicia. Śnieg to fenomen.
zachmurzone niebo nad Morzem Egejskim Mykonos, Agios Giannis Grecja
 • to soczysta zieleń. Stoki górskie pokryte są połacią zieleni, kwitną szafrany, gdzieniegdzie pojawiają się pierwsze kwiaty żółtej koniczyny. Cytrusy osiągają dojrzałość. Zimowy pejzaż nie ma nic wspólnego z ascetycznym wyglądem lata.
 • to przejrzystość powietrza. W słoneczne dni widoczność jest doskonała: czysta i przejrzysta. Najpiękniejsze fotografie można zrobić właśnie w tym okresie. (W lecie - dość często południowy wiatr przynosi pył znad Afryki, a północny tzw. Meltemi unosi lekki plażowy piach, czego skutkiem jest kłębiący się w górze pył.
  biały domek na zielonym wzgórzu na tle błękitnego greckiego morza i nieba Grecja

  Na żwirowo roślinnym podłożu rosną trzy kroskusy fioletowy i białe


  TEMPERATURA

  Przeciętna temperatura to 13-18 stopni, lecz wysoka wilgotność powietrza sprawia, że odczuwalność zaznacza się w granicach 6- 8 ‘ C. W nocy spada do plus minus 3-6.
  Mieszkania ogrzewane są głównie elektrycznymi lub olejnymi kaloryferami, włączana jest klimatyzacja, palone jest w kominkach. Agregat pochłaniający wilgoć, tak jak wspomniałam w opisie jesieni pozostaje w czynnym użytku.

  puste greckie uliczki z czerwonymi i niebieskimi okiennicami, łaciaty biały motyw drogi bezchmurne nieboGrecja Mykonos

  Wyspa jest w letargu, zamknięte są muzea, sklepy, bary, restauracje. Na ulicach zamiast muzyki słychać dźwięk silników od betoniarek czy temu podobnych urządzeń. Styczeń to miesiąc, w którym rozpoczynane są prace remontowe budynków, każdy z właścicieli chce, aby jego bar, restauracja, hotel w sezonie letnim zaprezentował się z jak najlepszej strony (- szkoda, że czasami tylko z tej frontowej!).

   prace budowlane na łaciatej ulicy Mykonos, taczka, robotinik z workiem na barku, błękitny balkon Cyklady


  Turystów jest garstka, czynnych hoteli pozostaje 20 z 339.
  Plaże odzyskują swój dziki urok. Połączenie z wyspą Delos jest nieczynne - z Atenami pozostaje solidnie ograniczone.
  Pod koniec zimy do trzech wymienionych barw dołączy żółty. Soczysta zieleń zamieni się w żółty dywan kwitnącej koniczyny - zwiastuna wiosny.

  białe greckie domki na tle zieleni, żółtej koniczyny i Morza Egejskigo