wtorek, 10 lutego 2015

GreckaOliwka

Greckie piwo bawarskie korzenie ma, część 1/2

#Greckie Opowieści
 Historia o tym jak Fix Bawarczyk otworzył pierwszy komercyjny zakład piwny w Grecji.
 
Było to za czasów panowania księcia bawarskiego króla Grecji Ottona Wittelsbacha...
 
Po odzyskaniu przez Grecję niepodległości w 1830 r. głową państwa (-królem) w 1832 r został książę bawarski Otton Bawarczyk. Wraz z Ottonem do Aten przybyli żołnierze, jednym z nich był ojciec Jana Fixa...

afisza piwa fixPewnego dnia Jannis postanowił opuścić Monako i udać się do Aten w poszukiwaniu ojca. Niestety w Atenach w miejscowości Pefki zmierzył się z brutalną rzeczywistością, dowiedział się, że ojciec zginął od kul. Pomimo bolesnego przeżycia Fix zdecydował pozostać w nieznanym kraju stwierdził, że skoro w Atenach jest duża liczba rodaków to zapewne brakuje im ulubiongo trunku – piwa.
- Grecy nie uprawiali chmielu.
 Fix przemyślał sprawę i ostatecznie zdecydował wykorzystać nadarzającą się okazję. Myśli zamienił w czyn. W dzielnicy Aten Iraklio/Heraklion otworzył browarnię, której zbyt skierował głównie do rodaków. 

Po znacznym upływie czasu chmielowy trunek wzbudził zainteresowanie Ateńczyków.

Kiedy Grecy zaczęli coraz chętniej sięgać po złocisty napój - Fix w 1864r. zdecydował przenieść produkcję piwa bliżej centrum Aten do miejscowości Kolonaki. Decyzja okazała się słuszną, bowiem interes zaczął wznosić się na wyżyny. W krótkim czasie Bawarczyk odniósł sukces.
Sześć lat później wybudował ogromną browarnię na skraju ogrodu Ardittos naprzeciwko świątyni Zeusa Olimpijskiego. Zakład piwny nazwał Mets na cześć zwycięstwa Niemców nad Francuzami w wojnie francusko-pruskiej. Z czasem miana zaczęto używać dla określania regionu, na którym zlokalizowana była ciesząca się popularnością browarnia efektem czego nazwa firmy na stałe utożsamiła się z regionem i nazwa Mets pozostała po dziś dzień.

mapa aten, trasa fix- mets

Fix produkował wysokiej klasy browar za co
od króla otrzymał  monopol na działalność na tzw. ‘po wiek wieków’. Pomimo, że nie miał 'browarowej' konkurencji, to bardzo rzetelnie podchodził do pracy: dbał o produkcję (starał się na bieżąco doskonalić smak piwa) dzięki czemu złoty trunek zdobywał kolejne serca Greków.
Kolejnym ważnym krokiem było otwarcie w 1893 małej browarni w dzielnicy Syggru (bulwar), która z czasem przekształciła się w wielki parowy zakład piwny. Fix wyposażył zakład w najnowocześniejsze maszyny parowe (przywiózł je z ojczyzny), które wpłynęły na wydajność i zwiększenie produkcji w efekcie czego  praca Bawarczyka została doceniona poprzez przyznanie mu w 1900r. na targach piwa w Mediolanie pierwszego złotego medalu.
Biznes kwitł.
Kolejne lata to: wzrost, upadek i reaktywacja, ALE... to już temat na kolejną grecką opowieść.
Część druga TUTAJ