niedziela, 19 lipca 2015

GreckaOliwka

Wiatraki Mykonos - Kato Myli / Κάτω Μύλοι.


#Mieszkam tu.
*post zaktualizowany

U nas wieje okropaśnie! No jak w kieleckim :D  Wieje, więc notka o wiatrakach. Zapraszam.

Najbardziej rozpoznawalnym elementem krajobrazu wyspy Mykonos są XVI wieczne wiatraki. Zorientowane na morze pomiędzy Alefkandrą, a dystryktem Niochori - młyny wiatrowe zachwycają majestatycznym wyglądem.

Wiatraki na Mykonos
Młyny wiatrowe na Mykonos

Wybudowane zostały w XVI wieku na wzór wiatraków holenderskich tzw. wieżyczkowych, których ruchomą część stanowiła wieżyczka z umocowanymi skrzydłami. W Grecji skrzydła wiatraka dodatkowo wyposażano w płócienne żagle, które refowano lub rozwijano.

Poniżej na zdjęciu nieistniejący wiatrak, usytuowany naprzeciwko Paraportiani.

Wiatrak na Mykonos, pócienne żagle

Na wyspie rozbudowa wiatraków głównie przypada na wiek XVI, aczkolwiek udokumentowana wzmianka o istnieniu pierwszego młyna wiatrowego datowana jest na wiek XV. Rycina obrazkowa pochodząca z tego okresu informuje, że wiatrak istniał na terenie Palio Kastro i nosił nazwą Kastrinos. Niestety XV wieczna budowla nie przetrwała próby czasu i uległa całkowitemu zawaleniu.

W XVI wieku Mykonos była ważnym strategicznym punktem handlowym dla Wenecjan, bowiem stanowiła wenecką placówkę handlową na szlaku Europa – Azja. Wyspa ze względu na sprzyjające warunki klimatyczne głównie na wiatr jako źródło darmowego nośnika energii stała się doskonałym miejscem dla rozbudowy młynów wiatrowych.
Wiatraki budowano w zachodnio -południowym wybrzeżu miasta blisko portu ułatwiając przewoźnikom dostarczania zboża i zabierania mąki.

W 1700 r.francuski botanik JosephPitton de Tournefort w sporządzonej rycinie obszaru Starego Portu odnotował obecność 10 wiatraków od którch obszar został nazwany Κάτω Μύλοι ή Πολλοί Μύλοι / Kato Myli lub Polli Myli co oznacza Dolne Wiatraki lub Wiele Wiatraków.

W rejestrze urzędowym wyspy z 1755 odnotowanych jest 17 wiatraków wieżyczkowych, a w rejestrze datowanym na 1828 r zapisanych jest 29 z czego ustne przekazy donoszą o liczbie 40.
Wiatrak Gieronima Mykonos Wraz z rozwojem industralizacji w Europie (wynalezienie maszyny parowej) wiatraki straciły na swym znaczeniu, przestały być wykorzystywane i znacznie podupadły skutkiem czego większość z nich rozebrano. Zachowane po dzień dzisiejszy np. te usytuowane na terenie Kato Myli są doszczętnie puste w środku za wyjątkiem prywatnego wiatraka Gieronima «Μύλος του Γερώνυμου», który wpełni funkcjonował do końca lat ’60 i pozostał najbardziej zadbanym młynem na Placu Wiatraków.
Budowla zachowała pełne wyposażenie dzięki czemu w ramach potrzeb wiatrak może zostać ponownie uruchomiony.

Ciekawostka: Młyny wiatrowe wybudowane zostały na terenie publicznym dlatego, też właściciele wiatraków posiadali akt własności budynku i urządzeń technicznych w nich się znajdujących, ale nie akt własności ziemskiej.

Zobacz również: Wiatrak Boniego