sobota, 31 października 2015

GreckaOliwka

Grecki cmentarz: cyprysy i drzewa oliwne.


#Blogpost z cyklu: Grecka tradycja, wierzenia i przesądy.

Wymienione w tytule rośliny są 'obowiązkową ozdobą' greckich cmentarzy, monasterów czy też cerkwi.

białe groby, cyprysy i drzewa oliwne


Dlaczego?
Dlatego, że obydwa drzewa w symbolice chrześcijańskiej mają szczególne znaczenie. 

Cyprys uchodzi za symbol: nieśmiertelności, zawierzenia Bogu, nadzieję na życie wieczne (akra Noego została zbudowana z drzewa cyprysowgo), pożegnania i śmierci (raz ścięty nie odradza się), ochrony przed czarną magią.

Drzewo oliwne z kolei symbolizuje długowieczność oraz życie wieczne. W Grecji nazywane jest błogosławionym drzewem Jezusa Chrystusa. Jest źrodłem życiodajnej oliwy (- w chrześcijaństwie używana do namaszczania, symbolizuje zjednoczenie z boską pełnią życia i siły).

'Boskość' drzewka oliwnego wyjaśnia kreteńskie podanie ludowe pt. ’Łza Jezusa Chrystusa’ w taki oto sposób:

Było to w czasie kiedy Żydzi prześladowali Mesjasza. Pewnego dnia, Chrystus zmęczony nieustanną ucieczką usiadł pod drzewem oliwnym. Oparł głowę o pień w nadziei, że odpoczynek przywróci utracone siły. Przymknął powieki. Niestety sen nie przychodził, wyczerpany zapłakał. Krystaliczne krople spadały prosto na pień oliwnego drzewa napełniając roślinę życiodajną mocą. Podlana Chrystusowymi łzami oliwka stała się drzewem błogosławionym; po dzień dzisiejszy rodzi najzdrowsze owoce na świecie, których nawet pestka ma cenne właściwości.


Przeczytaj, jeśli chcesz, blogpost pt.:
1. Polski znicz, grecka koliwa.
2. Symboliczne znaczenie produktów zawartych w greckiej koliwie
3. Oliwka - cykle życia oraz uschnięte serce.