piątek, 16 października 2015

GreckaOliwka

Malownicza wyspa Tinos oraz przepis na regionalny przysmak Patatou z akcentem na u

#Podróże po Grecji: Smak Tinos

Zapraszam na krótką wędrówkę po malowniczej wyspie Tinos ( już kilkakrotnie do niej nawiązałam w poprzednich postach), która swą wyjątkową atmosferę w dużej mierze zawdzięcza wspaniałej świątyni Panagia Evagelistria
Świątynia została wzniesiona w miejscu, w którym w 1822 (inne źródła podają 1823) roku znaleziono cudowną ikonę o uzdrawiającej mocy. Zakonnica (kanonizowana jako Święta Pelagia) we śnie  otrzymała polecenie odkopania obrazu. Wydarzyło się to na początku wojny o niepodległość. Ten zbieg okoliczności (podobnie jak zaistniałe wydarzenie w Agia Lawra i szerg temu podobnych) po raz kolejny potwierdził wielowiekowy związek między greckim kościołem prawosławnym a  nacjonalizmem. 

*

Plaża Tinos, Agia Foka
 Plaża Agia Foka  rozciąga się za cyplem na wschód od miasta Tinos. 

 Woda morska okalająca Tinos jest uboga w ryby i owoce morza, dlatego też  ważne w kuchni greckiej przystawki tzw. mezedakia / mezes bazują głównie na uprawianych tam ziemniakach. Bardzo smacznym ziemniaczanym daniem  jest przystawka 'Patatou / Πατατού (- z akcentem na u)
 
Grecki placek ziemniaczany, kwaszone ogórki, oliwki, suszone pomidory, marynowana zielona i czerwona papryka

Patatou jest to chłopski, łatwy w przygotowaniu placek ziemniaczany z dodatiem  tartego, regionalnego sera - graviery Tinos. Podawany jest w formie małych prostokątów jako zakąska do szklaneczki ouzo. - Na ciepło w sam raz na kolację.
Rewelacyjnie smakuje z naszymi polskimi kwaszonymi ogórkami i odrobiną ketchupu dodatkowo z suszonymi pomidorami, oliwkami i marynowaną papryką :) Przepis na końcu opowieści.


*
Kubistyczne zgrupowane osady, kręte schody, wąskie uliczki, klimatyczne ryneczki z co najmniej jednym rozłożystym drzewem platana lub cytrusa pośrodku placu, piękne widoki, prawosławne oraz katolickie kościoły, kaplice źródlanej wody, dzwonnice, marmurowe hafty, łuki tzw. kamares i wiele innych urzekających atutów - sławią wyspę Tinos.

Wioska Tinos, malownicza Berdemiaros
Widok na wioskę Berdemiaros.
 Charakterystyczna kubistyczna zabudowa zachwyca. Dodatkowym atutem każdej z osad są XVII - XVIII wieczne gołębniki oraz niezliczona ilość rzeźb i akcentów marmurowych.
Cykladyczny biały gołębnik, wyspa Tinos
Gołębniki z Tinos, to nic innego jak dzieło haftu kamiennego. Warto zrócić na nie uwagę. Na wyspie znajduje się 700 ocalałych gołębich wież z czego żadna nie posiada duplikatu. Gołębniki budowano blisko żródła wody i ścierniska z otwartą przestrzenią wylotu. Budowla posiada gładką ścianę, drzwi umiejscowione na określonej wysokości, wąski wlot (zabezpieczenie przed wrogiem: koty, węże, myszy),  przepiękny kamienny wzór oraz osłonę zapewniającą ochronę przed silnym północym wiatrem. 

gołębie w marmurowym gołębniku
Gołębnik z charakterystycznym kamiennym haftem

Grecka wyspa Triandaros, położona na wyspie Tinos, charakterystyczna biała kubistyczna zabudowa
Widok na wioskę Triandaros. 
Triandaros ,  Berdemiaros oraz Dyo Choria są to wioski potocznie nazywane balkonem wyspy Tinos. Stąd rozpościera się naprawdę cudny widok. Niestety nie mam fotografii dokumentujący ten fakt (problem techniczyn USB, zdjęcia zostały utracone na amen) więc uwierzcie mi na słowo, że tak jest. Warto odwiedzić Tinos, zresztą tak jak wsztystkie inne wyspy Cyklad :)
greckie kapliczki ze źródłem pitnej wody
Źródełka wody pitnej, po lewej  w Triandaros, po pr. w Dyo Choria. Każde źródło ma swojego świętego patrona.

Spuścizną kultury łacińskiej są katolickie świątynie, które na pierwszy rzut oka trudno jest odróżnić od prawosławnych. Rywalizacja pomiędzy parafiami doporowadziła do stworzenia atrakcyjnych świątyń z pięknymi dzwonnicami, których liczba przekracza 600 z czego ponad 130 z nich poświęcona jest imieniu Bogurodzicy.

Grecki kościółek na wyspie Tinos, wioska Arnados
Opleciony żółtą jarzębiną malowniczy kościółek wioski Arnados

Wioska Tinos Falatadoa, białe domki, niebieskie okiennice
 Na zdjęciu imponująca świątynia pw. Trójcy Świętej - Agia Triada. Wioska Falatados.

greckie uliczki, wyspa Tinos, białe schody i łuki
Kręte schody w  Dyo Choria

Plac Dyo Choria, ogołocone greckie platany
Ogołocone platany na placu Dyo Choria.
Pani pod platanem, Plac w Pyrgos Tinos Grecja
Rozłożysty platan na placu marmurowej wioski Pyrgos. Klimatyczne miejsce. Nic dziwnego, że Grecy pędzą do kafenio na filżankę kawy. W takiej scnerii to grzech siedzieć w domu.
Wioska leży w centrum okolicznych kamieniołomów marmuru. Warte odwiedzenie jest Muzeum Obróbki Marmuru, które znajduje się obok słynnej Szkoły Sztuk Pięknych.


drzewko pomarańczy na tle białego greckiego domku
Dojrzewająca cytryna na tle śnieżnobiałego domku i błękitnego jesiennego nieba. Wioska Pyrgos.

marmurowe greckie uliczki, wyspa Tinos, wioska Pyrgos
Uliczki wioski Pyrgos.


marmurowa rzeźba przedstawiająca statek na morzu, Słońce i Księżyc
Marmurowe rzeźby, akcenty i detale są wizytówką Tinos. Spotkać je można wszędzie. Najznakomitrzy rzeźbiarz Fidiasz pochodził z Tinos, to on uczył sztuki rzeźbienia w marmurze.
 Marmur z Tinos jest znany w całej Grecji jak i również poza jej granicami. Został użyty do budowy świątyni Posejdona i Amfitryty w Kionia, kompleksu świątynnego na wyspie Delos, a także do ozdoby pałacu Buckingham oraz Muzeum Luwru.

Pierścień wiosek położonych wokół góry Eksobourgo, jest kolejnym miejscem wartym zainteresowania.

Góra Eksobourgo, Tinos
Ufortyfikowany szczyt wynosi 570m npm. Znajdują się tutaj starożytne fundamenty, ruiny trzech weneckich kościołów i fontanna. Większość osad zlokalizowanych w północno-środkowej Tinos zamieszkuje ludność mieszana wyznaniowo lecz jedna z nich - Ksinara jest wyłącznie katolicka. Tutaj znajduje się Katolicka Metropolia Archidecezji Tinos.
 Domy katolików mają lepsze położenie. Znajdują się w miejscach bardziej osłoniętych z lepszą ziemią uprawną. Łacinniacy nagradzali w ten sposób osoby, które nawróciły się na katolicyzm.

Innym ciekawym miejscem Tinos jest wioska Volaks/ Volakas - wietrzna oaza wśród skał. Nawjwyżej położona i najbardziej oddalona słynie z 'wysypu' gigantycznych kamieni oraz wyplotu najlepszych greckich koszyków. Warte zwiedzenia jest Muzeum Folklorystyczne  oraz Marmurowy Tear.

Wysiew głazów na wyspie Tinos, Volaks, Volakas
Panorama Volaks
 
Ogromy głaz w tawernie pod jesiennym platanem
Ogromny głaz-atrakcją tawerny pod platanem

widok na teatr, siedziska w marmurowym teatrze wyspy Tinos na Volaks
a tu z kolei akcentem w Teatrze Marmurowym.

malowniczy nieco meksykańskie zdobienie domu na Tinos
Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy patrząc na ten kolorowy obrazek, to Meksyk :) W sezonie miejsce ozdobione jest różnokształtnymi koszami.
 Kosze wyplatane na Tinos są zaliczane do najlepszych w Grecji.

Panorama miasta Tinos w świetle zachodzącego słońca
Widok w świetle zachodzącego słońca na: Port, miasto Tinos, klasztor Panagia Evagelistria, górę Eksobourgo


To tyle krótkiej opowieści o wyspie, której imię - według lokalnej tradycji - pochodzi od nazwy imienia księżniczyki Tino, a według legendy od pierwszego jej mieszkańca - Tinosa z Karii, który osiedlił się na wyspie w czasach prehistorycznych.Poniżej obiecany przepis na Patatou


 SKŁADNIKI

1kg.ziemniaków
4 rozkłócone jajka
150gr.sera typu graviera z Tinos ew. kefalotyri 
zamiennie: twardy, jasnożółty ser o słonawym smaku
1/2 filiżanki tartej bułki
1 średnia cebula 
pęczek natki pietruszki
1 łyżeczka masła
gałka muszkatałowa
sól, pieprz

WYKONANIE
Obrane ziemniaki ugotować, ostudzić a następnie utrzeć na puree. Przetarte ziemniaki połączyć z serem, jajkami, tartą bułką, startą na miazgę cebulą oraz posiekaną natką pietruszki. Składniki dobrze wyrobić. Na koniec dodać gałkę, pieprz i sól.
Otrzymaną masę przełożyć do natłuszczonej masłem formy. Powierzchnię wyrównać, a następnie ponakłuwać widelcem, można też oprószyć startym serem.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180'C i piec ok.40min.

SMACZNEGO!

Zobacz również: Historia o tym jak ziemniak trafił na grecki stół