niedziela, 15 listopada 2015

GreckaOliwka

Ludzie nie dzielą się na dobrych i złych; pieniądz rządzi światem, po prostu.

#Blogpost z cyklu: Grecja na co dzień.

Lubię wojaże, choć samą podróż bardzo źle znoszę. Po ok 14 dniach nieobecności nareszcie w domu. Zwiedziłam Chios, Lesbos/ Mytilini oraz Samos.
Bardzo piękne wyspy, warte odwiedzenia, ale dzisiaj nie o atrakcjach, a o problemie, z którym boryka się Bliski Wschód oraz Europa.
Zastanawiałam się czy odnieść się do problemu czy też nie, ale po namyśle stwierdziłam, że nie da się pominąć tematu, który jest praktycznie na ustach każdego z nas: uchodźcy.

Wyspy greckie stanowią 'drzwi' do Europy dla imigrantów z Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Niestety Grecja nie jest w stanie sama sobie poradzić z masowym napływem ludności - z problemem, który jest przecież nie tylko grecki! Obarczanie tego kraju za udzielanie pozwolenia na przepływ uchodźców, to jakieś nieporozumienie. Co Grecy mają zrobić? Dokonać ludobójstwa na Morzu Egejskim? W ubiegłym roku władze greckie poprosiły tzw. 'trojkę' o pomoc w sprawie masowego napływu imigrantów, odpowiedzią były słowa: jest ważniejszy problem - banki!! Świadomie zbagatelizowany temat, a przecież wraz z uchodźcami przedostają się potencjalni terroryści (- tak twierdzą media). Oprócz Syryjczyków napływają Afgańczycy, Pakistańczycy i Somalijczycy.

Czy Europa jest w stanie asymilować naród o tak odmiennej kulturze? Czy twierdzenie, że: 'ostatnie wydarzenia we Francji udowodniły, że nie jest w stanie', jest słuszne? Socjologowie są zdania (co fakty potwierdzają) że pierwsze pokolenie emigracyjne jest zagubione w nowej ojczyźnie, drugie jest bardziej np. francuskie niż rodowici Francuzi, ale już trzecie dąży do poznania korzeni własnego pochodzenia. Prawda, tylko że poznanie korzeni własnego narodu nikogo nie czyni terrorystą.

Moi Drodzy na Chios i Lesbos zetknęliśmy się z porozstawianymi namiotami dla uchodźców, głównie w parkach i miejscach do tego przeznaczonych, również w porcie wyspy Lesbos. Widok nie budził w nas przerażenia tylko litość. Tego samego nie powiemy jednak o wieczornym widoku w porcie wyspy Samos - Vathi. Wyszliśmy ze statku i koszmar. Przywitał nas obraz zgromadzonych/ uwięzionych ludzi. Smród i pełno śmieci. Wtedy dopiero zrozumieliśmy zdziwienie pracowników w biurze portowym na Lesbos, kiedy kupowaliśmy bilet do Samos.
Policja portowa, wolontariusze oraz żandarmeria wojskowa pilnowała, aby ludzie nie wsiedli do statku płynącego do Aten.. Obowiązywał na trzech wymienionych wyspach (z tego co się zorientowaliśmy) nieoficjalny zakaz sprzedaży biletów dla imigrantów. Statki kursowały puste (!!!) wbrew temu co głosiły media. Płynęliśmy tymi promami z Chios do Lesbos, potem do Samos i na Mykonos. Wszystkie były puste, nie było żadnego uchodźcy na pokładzie!

W pośpiechu wyciągnęłam telefon i zrobiłam kilka zdjęć. Nie dało rady przystanąć. Okropny fetor uniemożliwiał oddychanie, a poza tym policjanci nas ponaglali. Musieliśmy opuścić, jak najszybciej teren.

uchodźcy za barierą w porcie Samos Vathi Grecja
uchodźcy na wyspie Samos, Grecja, żandarmeria wojskowa, policja portowa
porozstawione namioty uchodźców, śmieci, noc
nocny widok w porcie Vathi Samos Grecja, śmieci, namioty uchodźców,


Ku czemu, to wszystko zdąża?
Stara prawda: jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

Aktualnie polscy imigranci zalewają Anglię, muzułmańscy - Europę. Według nas masowy napływ imigrantów do Wielkiej Brytanii, to po prostu migracja, a masowy napływ do Europy to już najazd.
Hm...Na Fb przewinęło się hasło, które potępiło Merkel, bo nie chciała polskich imigrantów, polskich pracowników, a zgodziła się na cyt. 'robactwo' (Syryjczyków)...Co za idiota pożalił się w ten sposób, to nie mam pojęcia, bo Moi Drodzy, a dlaczego to Merkel ma się czuć w obowiązku zapewnienia nam Polakom miejsca pracy? To my jakieś niemoty czy co? Własnego rządu nie mamy, języka, kultury? Jakaś paranoja. Czy my naprawdę nie mamy godności, aby takie głupie żale wymyślać? Rozumiem krytykować własny rząd, ale sąsiadów za to, że my Polacy we własnym kraju nie mamy pracy i jak to określa polonia na wyspie brytyjskiej : godnego życia - to jakiś absurd!
Pani Merkel, że tak powiem rządzi we własnym domu, więc nam g...do tego. Kogo chce niech sprowadza, a Ty co się tak żalisz zajmij się własnym domem, bo dużo w nim roboty. Merkel ma 8 letni plan pracy dla Syryjczyków, darmową siłę roboczą, która - drogi Polaku, nie wywiezie zarobionego pieniądza z kraju, więc mowa tu o czystym zysku, a która przyczyni się do wzrostu gospodarczo-ekonomicznego Niemiec, więc po co Polak Niemcowi potrzebny?!


Terroryzm.
Kiedy na stole liczony jest zysk, to takie pojęcie jak terroryzm nie istnieje.
Bolesna prawda.
Pieniądz rządzi światem, władza rządzi światem!! Czy macie pojęcie jaki biznes robią przemytnicy/ ISIS?
1500 euro od osoby za przeprawę na Morzu Egejskim Turcja - Grecja. Na czym? - na dmuchanej tratwie. Cena spada do 1000 lub 700 euro kiedy jest sztorm. Czy macie pojęcie, że ci ludzie (uchodźcy) zostali oszukani? Czy macie pojęcie, że kiedy dotrą do Turcji nie mają wyboru i pod przymusem po 20-30 osób wsiadają na tratwę? Byłam świadkiem przypływu uchodźców na Lesbos, to jest tragedia.  Osoby, które nie godzą się na przeprawę są zabijane na miejscu...Dzień wcześniej przypłynęła 'partia' wraz z ciężarną kobietą. Na morzu panował sztorm prawie 8Bft. Kobieta w obawie o nienarodzone dziecko nie chciała płynąć, więc przyłożono jej karabin do brzucha...wsiadła. Szczęśliwie urodziła po dopłynięciu do brzegu. Nie wszyscy mieli tyle szczęścia. Zatonęły niemowlęta, osoba na wózku inwalidzkim i inni. Tak jest bez mała codziennie. Widzieliście nagranie, jak załoga tureckiego statku lała pod ciśnieniem wodę na łódkę z uchodźcami, aby przepchnąć ich na grecką stronę, bo akurat nie wiało i tratwa dryfowała na tureckim morzu?
Czy według was Grecy powinni do tych niewinnych ludzi 'otworzyć ogień'? Kopać leżącego? - bo przecież tak postępują dżihadzie...Czy Wy naprawdę wierzycie w nacjonalistyczną propagandę, że dżihadzie mordują tylko chrześcijan?!!
Powyższy przykład, to mały okruch. ISIS handluje bronią, paliwem, zajmuje się przemytem narkotyków, handlem kobietami i dziećmi, prostytucją, haraczami oraz ludzkimi organami. Gdzie jest zbyt? Do kogo to wszystko trafia? - min. do cywilizowanej Europy. ALE my, to Pany (bo mordujemy incognito), a oni to Dzikusy (bo pokazują nam realia)...

Burmistrz wyspy Lesbos poprosił władze greckie o wprowadzenie połączenia promowego z Turcją. Operująca linia zapobiegłaby trwającej tragedii na morzu, czy myślicie, że dostanie pozwolenie? Oczywiście, że nie bo zarówno Turcja jak i przemytnicy różnego pochodzenia mają zbyt dużo do stracenia. (Turcja ma o połowę tańsze paliwo z przemytu). Niedoinformowane osoby na Fb napisały, że Grecja w ten sposób chce zarobić na imigrantach...bo zysk z biletów...
Powiem wam szczerze, że drażni mnie i mierzi kiedy czytam wulgaryzmy, hasła pełne nienawiści skierowane stricte przeciwko uchodźcom, przeciwko ludziom, którzy uciekają z kraju w którym toczy się wojna, a które pisane są przez...emigrantów! Te które pisane są przez innych też, ale te pisane przez obcokrajowców w danym kraju - szczególnie.
Na Fb pewna pani Polka, która mieszka na Kos nie zawahała się użyć sformułowania: 'co się k...dzieje na mojej wyspie'?!
Pardon! Na twojej? A od kiedy jesteś Greczynką, że używasz określenia 'mojej' ?! Taka ona twoja, jak tego uchodźcy z Syrii!

Uważam, że każdy cudzoziemiec powinien poznać i uszanować tradycję i kulturę wybranego kraju. Jestem przeciwko min. noszenia burki w Europie, ale nie zgadzam się i potępiam rasistowskie zachowania wobec drugiego człowieka tylko dlatego, że jest inny, że właśnie nosi burkę czy ma inny kolor skóry! Nakazy niczego nie zmienią, na siłę niczego nie da się osiągnąć.

Ktoś powie, to jacy z nich patrioci, że uciekają? Nie bronią własnego kraju?
A ktoś inny: dlaczego nie uciekają do krajów islamskich?

Decyzja wyboru nie jest łatwą, bo przecież tu chodzi o ich własne i najbliższych życie. Czy każdy z was, kto zarzuca tym osobom 'ucieczkę' znalazł się na ich miejscu? - nie! Wypowiedzi są teoretyczne oparte na bohaterskich postawach innych osób, które nie dotyczą naszego/ mojego/ twojego życia.
Zbyt dużo nienawiści jest w tym wszystkim, przecież Polacy też uciekali w czasie II wojny światowej i tak samo jak wtedy tak i teraz uciekają ci, których jest na to stać
Który kraj muzułmański zechce narazić się ISIS i przyjąć tych, którzy nie zgadzają się z prawem Państwa Islamskiego? Żaden. Niestety postawa krajów muzułmańskich sprzyja dżihadom, aby do Europy przemycić swoich...
Czy aktualnie przemyca? - nie musi... Wystarczy, że w Europie znajdzie równego sobie idiotę = fanatyka.
Najbardziej niebezpieczni terroryści, to ci którzy zostali wychowani w cywilizowanej Europie.


Fanatyzm.
Znaczenie słowa uważam za najbardziej negatywne, niebezpieczne i perfidne ze wszystkich słów, ponieważ zbyt groźnie i odrażająco nie brzmi, a jednak kryje w sobie zbrodnicze moce.
Czy na przykład: chrześcijański fanatyk religijny znajdzie porozumienie z muzułmańskim, żydowskim i vice versa? (itd.)
Nie!
Każdy z nich z równym uporem i zawziętością powie: to ja mam rację i wykrzyknie hasło Bóg, Honor i Ojczyzna, na pohybel innowiercy, bluźniercy! Każdy z nich świętym mottem patrioty zasłoni własną głupotę! No właśnie, tu jest sedno, na głupotę nie ma lekarstwa. Patriota potępi zachowanie fanatyka, idiota dołączy do fanatycznego tłumu stając się jednym z nich.

Pytanie: co robi każdy z nas, aby takiej (fanatycznej) postawie zapobiec?

*

Dlaczego hasła manifestacyjne nie są kierowane przeciwko tym, którzy przyczynili się do obecnej sytuacji politycznej? Dlaczego ludzie dają się ponieść fali nienawiści i występują przeciwko człowiekowi, który ucieka z kraju w którym toczy się wojna? Dlaczego cywilizowani Europejczycy w swoich stwierdzeniach 'wysyłają do gazu' osoby, które są ofiarami chorego umysłu dżihadów?
Kto dąży do wybuchu wojny? Kto wspomaga Państwo Islamskie? Kto ich zaopatruje w broń, dlaczego o tym się nie mówi? I kto tak naprawdę steruje bojownikami Isis?..
Co zrobiła Europa i jakie kroki poczyniła w stosunku do problemu na Bliskim Wschodzie po zamachu na Charlie Hebdo? Trzy dni szumu w mediach, to zbyt mało...
A co z USA, które zawsze wchodzi z buciorami tam gdzie nie potrzeba, robi stos bałaganu, a potem sprzątać muszą inni?!?


Zobacz również, jeśli chcesz, blogpost pt. Blog o Grecji oraz Kto Rządzi Światem?