wtorek, 15 grudnia 2015

GreckaOliwka

Świąteczna Choinka, Statek czy Gałązka Oliwna?

#Blogpost z cyklu: Tradycja i zwyczaje, wierzenia i przesądy.
post zaktualizowany, nowe fotki

Powszechnie dekorują choinkę, ALE w regionach bardzo silnie związanych z żeglugą (Wyspy Egejskie, Saloniki) kultywowana jest tradycja przystrajania żaglówek w portach. To samo dotyczy domu, zamiast choinki dekorowany jest ulubiony model statku.


świątecznie przystrojony statek w porcie Mykonos Grecja

Skąd ten zwyczaj?

Jak podają źródła, to dziecięca fantazja połączona z uczuciem tęsknoty za ojcem, który wypłynął w morze zrodziła tradycję. Zasmucone dziatki - z dostępnego im materiału tj. kawałków drewna i papieru - tworzyły atrapy żaglówek swoich ojców. Z czasem dziecięce prace zaczęły utożsamiać się z powrotem mężczyzn na Święta Bożego Narodzenia.
Co prawda zwyczaj strojenia statków znany jest w całej Grecji, ale nie wszędzie jest praktykowany. Jak twierdzą kulturoznawcy zdobienie żaglówek związało się z tęsknotą, strachem i oczekiwaniem na powrót najbliższych, dlatego też, obca, wesoła tradycja ubierania choinki w miarę szybko (w konserwatywnej Grecji) znalazła swoich zwolenników i wyparła zwyczaj dekorowania statków - głównie na lądzie. W 1970 roku (nakazem) podjęta została próba  przywrócenia dawnej tradycji, ale bezskutecznie.
Ubieranie choinki wiedzie prym.

Tradycja ubierania drzewek

O Elato! / Świąteczna Jodła

świąteczna choinka


Do Grecji zwyczaj dekorowania jodły przybył z pierwszym królem Grecji Ottonem Bawarskim. Pierwsza bożonarodzeniowa choinka została ubrana w pałacu królewskim w Nafplio w 1833r - ówczesnej stolicy Grecji, następnego roku w Atenach, a po II wojnie światowej zwyczaj strojenia jodły znany był już w całej Grecji.

Czasy antyczne: Oliwka & Laur

Starożytni Grecy podczas obrzędów dziękczynno-błagalnych, nieśli - udekorowane słodkimi owocami oraz czerwono-białymi nitkami owczej wełny (ειρεσιώνη / eresioni) - gałęzie drzewa oliwnego i laurowego. Dziękowali bogom za urodzaj minionego lata oraz błagali o przychylność na rok następny. Po zakończonych uroczystościach gałązki zawieszano na drzwiach domostwa. Ozdoby wisiały, aż do przyjścia kolejnego żniwnego roku.

drzewko oliwne z oliwkami i ozdobami
Po dzień dzisiejszy na wyspie Lesbos zamiast jodły ubierane są gałęzie drzewa oliwnego. 
Obwieszone cytrusami, złotymi orzechami oraz innymi zabawkami gałęzie zawiesza się na zewnątrz budynku lub pozostawia w domu.
Ozdobiona oliwka, uważana jest za talizman szczęścia i dobrobytu.

*
Ubieram choinkę.