czwartek, 21 stycznia 2016

GreckaOliwka

Śnieg na Mykonos.

#Blogpost z cyklu: Grecka przyroda, grecki krajobraz.

Zima na Mykonos jest deszczowa. Opis TUTAJ. Śnieg, to fenomen. Bardzo rzadko występują opady białego puchu i jeśli już się zdarzą, to w połączeniu z deszczem; czasami spadnie grad. ( Takie zjawiska odnotowywane są wtedy, kiedy w półnoncej Grecji szaleją śnieżne nawałnice). Wówczas krótkoktrwałe opady śniegu na Mykonos mogą utrzymać się do kilku minut i odnotowywane są głównie o poranku w miejscowości Ano Mera oddalonej o 8 km od centrum miasta - Chora. Śnieg bardzo szybko topnieje. 

Wyjątkiem był rok 2002. Obfite opady śniegu spadły na całej wyspie. W lutym w Walentynki nasypało tyle, że ulepiłam bałwana, a Theo walentynkowe serce :) Śnieg utrzymał się prawie przez cały dzień.
Zdjęć niewiele. Wyczerpała się klisza. Taki traf! Daleko było do sklepu fotograficznego, a samochodem jechać nie dało rady. Problem był z wjazdem pod strome zbocze (nie brak tu takich), a było naprawdę ślisko.
Grecy nie zmieniają opon na zimowe. W przypadku obfitych opadów śniegu, montują łańcuchy na koła aut. My nie mieliśmy, bo kto by się spodziewał, że na Mykonos będzie taki opad...po prostu zima nas zaskoczyła.
Od tamtego czasu  w bagażniku łańcuchy są obecne i jak na razie nie było potrzeby ich użyć :D


Dzisiaj, 21 stycznia o poranku pogoda jest pochmurna, temperatura 14'C, odczuwalna 12'C, wilgotność 76 %. W innych rejonach Grecji biało i zimno (min. Lesbos i Chios zasypane śniegiem). U mnie kwitną róże, pozdrawiam:)

śniegowy bałwan, Zima Mykonos   lepienie bałwana
opady śniegu, Mykonos
dzbany z agawą, śnieg, śnieżna sceneria, mykonosśniegowe serce, bałwan, mężczyna, Zima, pogoda