czwartek, 3 marca 2016

GreckaOliwka

Wiatraki Ano Mery - Zaniedbane Atrakcje Mykonos.


#Blogpost z cyklu: 'Grecka przyroda, grecki krajobraz'.

Na blogu dosyć dawno nie było na temat zabytków Mykonos, więc dzisiaj krótka notka na ten temat. Prezentuję wam trzy młyny wieżyczkowe XVIII wieku - niestety zaniedbane - zlokalizowane w miejscowości Ano Mera oddalonej od Chory Mykonos - 8km.
Pierwszy z nich 'samotnik' wybudowany został w 1870r. Wiatrak stoi nieco na odludziu na niewielkim wzniesieniu (kierunek Kastro Gizi) z wałem skrzydłowym skierowanym na zachód.

wiatrak wieżyczkowy na tle błękitnego greckiego nieba, Ano Mera Mykonos Grecja
W porównaniu z dwoma kolejnymi wiatrakami, prezentuje się całkiem nieźle, chociaż w porównaniu do roku 2013 nieco gorzej. Wiatrak utracił skrzydła.
podupadłe młyny wiatrowe w Ano Mera Mykonos Grecja

Z tego miejsca (patrząc na wschód) rozpościera się rozległa panorama okolicy, fot poniżej. Pośród białych zabudowań dostrzec można dwa podupadające młyny wieżyczkowe z wałami skrzydłowymi skierowanymi na poł-zachód.

wiatraki Ano Mery pośród białych domków na tle błękitnego nieba Mykonos Grecja
Na zdjęciu widok na morze i wysypkę Tragonisi/Dragonisi, która nawiasem mówiąc słynie z niezwykle uroczych morskich jaskiń. Na wyspę organizowane są jednodniowe wycieczki (pn, śr, sb) tradycyjną łodzią. Bilety do nabycia w biurach turystycznych.
 

podupadające wiatraki Ano Mery na tle błękitnego nieba i zieleni  Mykonos Grecja
 Budowlom daleko do rozsławionych wiatraków Ano czy też Kato Myli. Pozbawione dachu i skrzydeł doszczętnie zrujnowane w środku stoją pośród ślicznych białych domków i kapliczek z dala od kosmopolitycznego zgiełku

18wieczne wiatraki Mykonos, Ano Mera Grecja
Młyny widoczne są praktycznie z każdego miejsca okolicy, np. z Placu Ano Mera.

widok na wieże monasteru oraz zabytkow wiatrak Ano Mera Mykonos Grecja
Na pierwszym planie Monaster pw.Panagia Tourliani.


dwa wiatraki na tle pochmurnego nieba Ano Mera Mykonos Grecja


Wygląda na to, że XVIII wieczne atrakcje nie są ‘turystycznie dochodowe’, więc mówiąc krótko renowacja budowli się nie opłaca. Szkoda. Poprzez zaniedbanie i brak zainteresowania piękne obiekty zamiast zdobić - straszą (a może rzecz rozchodzi się o prawa własności i pieniądze?...). Wielka szkoda, bo pomimo kiepskiego (głównie ‘bliźniaków’) stanu technicznego wiatraki przyciągają uwagę; poza tym odnowione korzystnie wpłynęłyby na estetykę miejsca, stałyby się dodatkową, śliczną wizytówką okolicy. Atrakcją godną polecenia.
Niestety, pozostawione na pastwę losu zapewne z czasem przeminą z wiatrem...