wtorek, 26 kwietnia 2016

GreckaOliwka

Magia Maja z cyklu 'Chwytam Maj' #1

#Greckie Opowieści

Maj tuż tuż! A wraz z majem magiczne zagadywanie życzeń, które według greckiej tradycji ‘chwyta' właśnie w tym miesiącu. W Grecji dzień pierwszego maja świętowany jest zwyczajem, które nosi nazwę 'Piano to Mai' /Πιάνω το Μάη tj. ‘Chwytam Maj’, który w zależności od regionu różni się formą celebracji. Na ten temat oraz o tym z jakich kwiatów wypleść wieniec, aby 'chwycić maj' w następnym wpisie - TU. W tym roku święto majowe zbiega się z Paschą, także moc będzie wyjątkowa:D

Dzisiaj troszkę o tym dlaczego Maj uważany jest za miesiąc magiczny.

kwitnące pelargonie, białe domy niebieskie okiennice Mykonos Grecja
Zgodnie z ludowym podaniem nazwa piątego miesiąca kalendarzowego ‘maj’  wiąże się z rzymską tradycją i rzymską boginią o imieniu Magia czytaj Maja, której nazwa pochodzi od greckiego słowa 'Μαία /Maia czytaj Mea'.
Magia (po grecku Mea) oznacza: położną, mamkę tj.kobietę karmiącą cudze dziecko.

Rzymska bogini Maja/Magia (w rzymskiej mitologii żona Wulkana, gr. Hefajstos) została utożsamiona z grecką nimfą Atlantydy - Meą (Maia/Μαία) kochanką Zeusa - matką Hermesa.
Mea jest symbolem wspomożenia urodzajnej, żyznej gleby - Matki Ziemi. Sprzyja w zagadywaniu życzeń, ponieważ pomaga w ich realizacji poprzez ugruntowienie wypowiedzianych próśb.

Magia/Maja/Mea - maj - mają - mam - mieć- moje, tak że nie bez przyczyny w Grecji miesiąc Maj zyskał przydomek:
Kalominas /Καλομηνάς – Dobrodzieja
Louloudos /Λούλουδος - Kwiecistego
Triantafilias /Τριανταφυλλιάς / - Różanego

Piąty miesiąc (astrologicznie przypisany Hermesowi / Merkuremu) w mitologii greckiej analogicznie odpowiadał starożytnemu 11-emu miesiącowi 'Thargiliona /Θαργηλιώνα', który czasowo wiązał się z terminem od 23 kwietnia do 23 maja (lub wg. kalendarza attyckiego 19 maja - 17 czerwca) w miesiącu którym świętowano tzw. 'Antheoforia / Ανθεοφόρια czyli Święto kwiatów', dosłownie ‘Rozkwit kwiatów’ poprzez szczególne uczczenie bogini rolnictwa Demeter oraz jej córki – władczyni ciemności, żony Hadesa/Plutona - Persefony.

czerwone maki Mykonos Grecja
Polny mak jeden z atrybutów Demeter i Persefony
W maju w czasach starożytnych poprzez wspomniane 'Święto kwiatów’ celebrowano zwycięstwo życia nad śmiercią, pożegnanie nieurodzajnej zimy i powitanie płodnej wiosny. Wierzono, że kwiaty są odzwierciedleniem pięknego oblicza czczonych bogów, tak więc oddanie hołdu kwiatom równało się z oddaniem hołdu bogom. Ludność wierzyła, że zadowoleni bogowie w zamian obdarzą ich błogosławieństwem, pomyślnością, dobrobytem oraz zdrowiem.

Kult maja zmieniał się na przestrzeni wieków w efekcie czego stracił znaczenie religijne, ale definitywnie nie zaginął. W tradycji ludowej przetrwał po dziś dzień.