poniedziałek, 10 października 2016

GreckaOliwka

Starożytna Delos#2c - plan wyspy, część 3 ostatnia.

#Podróże po Grecji
Część 1 z planem wyspy TU, część 2 TUTAJ

23. Dzielnica Inopos... a w niej, godne uwagi budynki to:  Dom Inopos  - rezydencja z dwoma wejściami  zlokalizowana w pobliżu zbiornika wodnego o tej samej nazwie oraz Świątynia Sarapion A'.

Zabytkowe ruiny, ściany i kolumny Domu Inopos na tle błękitnego nieba na wyspie Delos Cyklady Grecja
Mała powierzchnia centralnego, niezadaszonego pomieszczenia tzw. atrium była powodem postawienia kolumn tylko w pół - wschodniej części placu .

Panorama Dzielnicy Inopos na tle greckiego morza i nieba Delos Grecja
W oddali ( lewa strona zdjęcia) Dom Hermesa, bliżej pośrodku - Świątnia Sarapion A' oraz tuż przy schodach jedno z wejść do Domu Inopos.  Na pierwszym planie porośnięty figowcem publiczyny zbiornik wodny z 22 marmurowymi schodami.
Zbiornik powstał w miejscu, w którym rzeka Inopos gwałtownie skręca na zachód - IIw. pne.
marmurowe stopnie schodzące do zabytkowego zbiornika wodnego pokryty planktonem Delos Grecja
Według wierzeń Inopos był bogiem rzecznym - strumieniem, którego źródło znajdowało się w egipskim Nilu. Wierzono, że strumień łączy się ze świętą rzeką podmorskim kanałem.
Dzielnica Inopos w barwach zachodzącego słońca Delos Grecja
Dzielnica Inopos
starożytne ruiny świątyni Serapion Delos Grecja
Świątynia Sarapion / Serapejon A' (- jedna z trzech poświęcona egipskiemu bóstwu Serapisowi)
Sarapis / Serapis - egispski bóg zidentyfikowany z greckim Dionizosem i Zeusem. Przedstawiany jako siedząca na tronie postać z berłem i cylindrycznym koszem (tzw. modius - pojemnik na ziarno symbol świata zmarłych) przypominał Plutona lub Hadesa. 

W poczekalni dla pielgrzymów dostrzec można wykuty na jednej z marmurowych ław - abak.

24.Taras Obcych Bogów. Tutaj znajdują się świątynie egipskiej triady czczonej na Delos (Serapisa, Anubisa, Izydy) oraz bóstw syryjskich: Atargati utożsamionej z Afrodytą oraz jej męża - Adado utożsamianego z Zeusem.
  widok na zabytkowe ruiny Taras Obcych Bogów Delos Grecja
  Taras Obcych Bogów
  starożytna świątynia Izydy na wyspie Delos, zabytkowe ruiny, kolumny Grecja
  Świątynia Izydy, IIw. pne.
  starożytne ruiny na greckiej wyspie Delos
  Świątynia Sarapion G'

  25. Świątynia Hery, 500r.pne. Według mitologii zazdrość rozgniewanej bogini przyczyniła się do powstania Delos. Legenda TUTAJ.

  świątynia Hery na tle błękitnego greckiego nieba Delos

  26. Jaskina Kynthos. Pieczara początkowo uważana była za Sanktuarium Apollona. Z czasem zidentyfikowana z Herkulesem. Świątynia datowana jest na okres helleński IIIw.pne. Nieopodal jaskini znajduje się Sanktuarium Agathe Tyche.

  jaskinia Herkulesa błękitne greckie niebo Delos

  27. Sanktuarium Aghate Tyche czyli bogini 'ślepego losu' , szczęścia, powodzenia, ale też i nieszczęścia znajduje się w rogu po prawej stronie drogi prowadzącej na szczyt góry Kinthos.  W sztuce przedstawiana jest z opaską na oczach, z rogiem obfitości  i sterem  w ręku, a także obronnymi murami i wieżą (- była opiekunką miast).

  28. Góra Kynthos - 113m.npm- jest najwyższym punktem na wyspie. Znajduje się tutaj Sanktuarium Zeusa i Ateny Kynthos.  Stąd rozciąga się panorama '360 stopni' na Cyklady:


  z północy - na Andros i Tinos 
  ze wschodu - Mykonos
  z południa - Naxos i Paros


  z zachodu - Rhenia, Syros

  Etymologia słowa 'kynthos' (- nthos / -νθος ) od którego pochodzi imię Cyntia / Cynthia / Cindy  gubi się w czasach języka pre-greckiego.

  kamienie greckie błękitne morze bezchmurne niebo kobieta w bieli Delos Grecja
  Dla cudownego widoku warto wdrapać się na szczyt.
  Wieże z kamieni pt.'i ja tu byłem' ustawiane są przez turystów.
  panorama greckich wysp Morze Egejskie wyspa Delos i Mykonos Grecja
  Widok z Kynthos na Mykonos

  gigantyczy głaz w kształcie głowy Delos Grecja
  Gigantyczna głowa...


  29. Sanktuarium Zeusa Najwyższego / Zeusa Hypsistosa po gr. Ύψιστος Δίας. Ruiny budowli znajdują się w poł-wschodniej części od góry Kynthos. Zeus uważany był za boga najwyższego, najważniejszego pośród bogów stąd tytuł 'hypsistos', który oznacza 'najwyższy'.


  30. Hipodrom - tor wyścigowy dla koni i rydwanów.

  brązowo-niebieska maketa wyspy Delos

  31. Archegesion, VIw.pne  - świątynia  Aniosa - mitycznego władcy Delos, kapłana Sanktuarium Apollona, założyciela ( po gr. archegetis) nowej polis tj. osady, ojca  Mykonos - znajduje się za hipodromem w drodze do stadionu. Anios czczony był tylko na Delos.

  32. Gimnazjon, początek IIIw. pne. Greckie gimnazjony przeznaczone były do ćwiczeń fizycznych oraz nauki. Była to częściowo kryta budowla. W czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych młodzież przechodziła do krytego budynku (na Delos dł.187m i szerokości 9m) tzw Ksisto / Ξυστό .

  spalona słońcem grecka roślinność, zabytkowe ruin, łukowe sklepienia zabytkowych bram Delos Grecja
  łukowe sklepienie starożytnego greckiego gimnazjonu na tle suchej roślinności i błękitnego nieba Delos Grecja


  33. Stadion, 274r.pne, nieodłączna część gimnazjonu. W starożytnej Grecji στάδιον/ stadion był jednostką miary długości. Równał się 600 stopom (długość bieżni stadionu). 1 stopa grecka = 30,83cm.

  błękitne niebo, Egejskie Morze, starożytna osada Delos Grecja
  Dzielnica Stadionu

  Droga na południowy wschód od Stadionu w kierunku morza prowadzi do najstarszej na świecie Synagogi diaspory żydowskiej. Datowana jest na Iw.pne. W użytku pozostała do IIw.ne.

  34. Kryte Muzeum.

  Na zakończenie proponuję obejrzeć ten oto film :)