sobota, 10 grudnia 2016

GreckaOliwka

Sezon na strajki. Grecja.

#Blogpost z cyklu: Grecja na co dzień.

Znowu strajki! Sezon turystyczny się zakończył, więc sezon na strajki się rozpoczął. Od piątku, 2 grudnia (plus jednodniowy strajk 30 listopada) strajkuje branża żeglugowa. Konsekwencje? 'Na wyspach zaczyna brakować: towaru żywnościowego, leków, karmy dla zwierząt' - podają media co potwierdzają blogerzy mieszkający na wyspach. Na Mykonos, sytuacja ma się podobnie, na dzień dzisiejszy półki w marketach prezentują się tak:

puste półki w marketach Mykonos Grecja grudzień 2016

braki na półkach w greckich marketach, puste półki, brak towaru,  Mykonos grudzień 2016

na półce w sklepie stoją zielone koszyki na owoce i warzywa Mykonos grudzień 2016

pustki w marketach, brak żywności, puste zielone kosze na półkach supermarketu Mykons grudzień 2016


Nie wiadomo do kiedy utrzyma się protest. Początkowo strajk miał trwać tylko dwa dni. Potem jednak został przedłużony o dwa kolejne, potem znowu o dwa i tak końca nie widać, choć podobno wyznaczona data na 12 grudnia ma być ostateczną...się okaże wkrótce.
Wkrótce się również okaże, czy rząd zdoła dojść do porozumienia z rolnikami, którzy w obronie swoich interesów gotowi są ponownie wjechać traktorami na autostradę (jak to miało miejsce w styczniu br. zobacz Tu i Tu, w ubiegłym roku i poprzednich latach) i blokować ruch na trasie Ateny- Saloniki. Zwłoka zapewne warunkowana jest sytuacją w branży żeglarskiej...

Cóż, pozostaje jedynie śledzić wydarzenia i życzyć sobie wytrwałości.

*
10 grudnia, godz. 10 rano
Z ostatniej chwili, po wczorajszych poważnych wydarzeniach, które miały miejsce w porcie Krety, wczesnym rankiem zwołano posiedzenie i niespodziewanie ogłoszono koniec strajku. Statki wypłyną.