czwartek, 25 maja 2017

GreckaOliwka

Godziny greckiej sjesty, ciszy nocnej oraz pewien incydent.

#Blogpost z cyklu: Grecja na co dzień.
Zmiana godzin trwania ciszy popołudniowej i nocnej, październik 2017.

1. Sjesta.
Zgodnie z greckim prawem popołudniowa przerwa trwa: w okresie letnim 2 i pół godziny od 1 kwietnia do 30 września oraz  2 godziny w okresie zimowym  od 1 października do 31 marca.  W czasie letnim: od 15:00 do 17:30. W czasie zimowym  od: 15:30 - 17:30

2. Cisza nocna.
W czasie letnim obowiązuje w  godzinach od  23:00 do 7:00, a w okresie zimowym od 22:00 - 07:30.

grecka sjesta, śpiący kot na białych schodach w Chora Mykonos, Grecja

3. Incydent.
Trzy lata temu,  odnawialiśmy balkon...(Były o tym posty - seria pt. 'Odnawiam mieszkanie', ale  zostały wyłączone, zresztą nie tylko te, ponieważ link identyfikował się z moim  nieużywanym kontem G+).
Nasz kompleks mieszkaniowy z jednej strony graniczy z hotelem. Pewnego popołudniowego dnia o godz. 17:45, kiedy rozpoczęliśmy pracę związaną z usuwaniem starej farby i szlifierka poszła w ruch (a wiadomo hałas), to z miejsca, tu gdzie siedzi kot (zdjęcie poniżej), dobiegła nas wypowiedziana w języku greckim, nieco skaleczona australijskim akcentem - litania gróźb i zarzutów, pijanego turysty.

grecki rudo-biały kot siedzi na białym murku pod ścianą kwitnący na pomarańczowo hibiskus Mykonos Grecja

Przestańcie W TEJ CHWILI hałasować, trwa sjesta! Mówię wam, albo TERAZ przestajecie pracować, albo dzwonię na policję! Wy nie jesteście Grekami! NIE jesteście GREKAMI! Sjesta się kończy w nocy, po 20ej, pracę wykonuje się w dzień, a nie teraz!! - krzyczał wniebogłosy mężczyzna. - Poinformowałem recepcję i mojego adwokata, jesteście w tarapatach, będziecie mieć poważny problem!

O cholera , to może się pomyliliśmy i popołudniowa cisza kończy się o 18, a nie o 17:30!? - nieco zdezorientowana skomentowałam sytuację i pytająco spojrzałam w stronę męża.

Theo patrząc w kierunku kipiącego złością mężczyzny ze stoickim spokojem oznajmił:

Jest po sjeście - a po chwili dodał - w czym masz problem?

Policja już tutaj jedzie, jadą...już...już są...tutaj - mamrotał nie na temat turysta i czyniąc rękoma dziwne znaki wrócił do swego pokoju.

Theo, on jest pijany, albo naćpany, więc nie ma co z nim dyskutować, lepiej zadzwońmy na policję i upewnijmy się, czy mamy rację, to raz, a dwa będzie odnotowany nasz telefon w razie, gdyby sprawa przybrała negatywny obrót - powiedziałam, podając mu do ręki aparat - bo przecież nie wiadomo jak taka sytuacja się skończy, co też pijanemu lub naćpanemu do głowy strzeli...?

Zadzwonił.
'...do 17:30 - brzmiała w słuchawce odpowiedź .
Włączyliśmy szlifierkę.
Po 5 min. turysta raz jeszcze, pojawił się na tarasie, aby powiedzieć nam, że jeżeli: 'RIGHT NOW' nie zaprzestaniemy pracy, to sprawa zakończy się w sądzie.
No ba!