piątek, 6 lipca 2018

GreckaOliwka

Plaża Kalafatis, Mykonos.

#Blogpost z cyklu: Grecka przyroda, grecki krajobraz.

W tle dwie góry. Na pierwszym planie: plaża, turyści, greckie morze, leżaki i parasole.

Nazwa 'kalfatis' pochodzi od arabskiego słowa qalafat / kalaft - uszczelniać; do języka greckiego przedostała się wraz z Wenecjanami w okresie bizantyjskim - oznaczała konkretny zawód. Mianem 'kalafatis' nazywano fachowców, którzy za pomocą smoły i bawełny uszczelniali statki.

Kalafatis, podobnie jak Megali Ammos, zaliczana jest do największych mykoniatyckich plaż. Na całej długości graniczącej z jezdnią pokryta jest sosnami. Iglaki oddzielają plażę od szosy - rzucają cień i chronią przed wiatrem. Jest to fantastyczne miejsce, dla osób, które chcą aktywnie spędzić czas, ale i nie tylko. Usatysfakcjonowane będą również osoby, które preferują błogie wylegiwanie się na leżaku czy też piachu. Plaża ma na tyle wolnego miejsca, że jeśli ktoś ma chęć rozbić wieczorem namiot i spoglądać w gwiazdy, a o poranku zobaczyć wschód słońca, to na tej właśnie plaży może ten pomysł zrealizować. (Jednak rano manatki trzeba zwinąć...).
Zabroniony jest postój przyczep kampingowych.

Sosny, słomiane parasole i leżaki na plaży Mykonos. Greckie morze, bezchmurne niebo. Słoneczna pogoda.
Grecka plaża, Mykonos, Cyklady. Plażowicze, parasole, Słońce, błękitne morze.

Plaża jest drobnopiaszczysta, ale im bliżej linii morskiej tym więcej gruboziarnistego piachu. Wejście do morza jest zdradliwe. Gdzieniegdzie przybrzeżne dno wyściełane jest śliskimi skałkami, a na dodatek gwałtownie się zapada. Trzeba uważać, ponieważ łatwo o nieprzyjemne w skutkach - poślizgnięcie.
Woda okalająca Kalafatis charakteryzuje się wysokim zasoleniem.

Bezchmurene greckie niebo, błękitne cykladzkie morze, czysta plaża Mykonos.
Parasole i leżaki na plaży Mykonos. Błękitne greckie niebo, lazurowe morze.


Trzy strefy plaży:

  • zorganizowana - od strony graniczącej z restauracją i barem plażowym.
Tutaj powiewa błękitna flaga. Umiejscowiona została tabliczka, która informuje, gdzie się zaczyna, a gdzie kończy przypisany status. Znajdziesz tu: leżaki z parasolami, prysznic, toalety, specjalny podjazd dla osób niepełnosprawnych. Zaskoczeniem jest brak serwisu plażowego. Jeśli chcesz się czegoś napić lub przekąsić, to idziesz do baru i przynosisz. Po godzinie 17 nie pobierana jest opłata za leżaki. W tej części zejście do morza jest bardziej równomierne. 

Grecka plaża, Mykonos. Słomiane parasole, niebieskie leżaki, turyści, bezchmurne niebo, błękitne morze.


  • gry i zabawy - środek plaży.
Kalafatis  ma status sportowej plaży, więc głównie polecana jest osobom, które cenią sobie aktywny wypoczynek. Oprócz wspaniałych warunków do opalania, kurort zapewnia komfortowe warunki do uprawiania sportów wodnych takich jak: kajakarstwo, narty wodne, rowery wodne, windsurfing, czy też sportów plażowych np. siatkówka czy tenis plażowy. Zejście do wody jest zdradliwe.

Greckie bezchmurne niebo i krystalicznie czyste morze. Kobieta na morzu.


  • niezorganizowana - znaczna część plaży od strony wjazdu.
Leżakowanie na rozłożonym ręczniku na piachu, poza obszarem naprzeciwko kawiarni znajdującej się za szosą ( - w tej części rozstawione są leżaki). 

Plażowicze. Plaża Kalafatis. Greckie morze. Błękitne niebo. Słoneczna pogoda.

Konar sosnowy, cień. Pod konarem na plaży ręcznik. W tle: leżaki, turyści i greckie morze.


Dojazd.

Kalafatis oddalona jest o 12 km od miasteczka Mykonos. Bez problemu dojedziesz autem czy skuterem. Z Nowego Portu odjeżdża autobus, a z Platy Gialos - łódka przewozowa - kaiki.


Biorąc pod uwagę renomę wyspy, jako imprezową (Grecka Ibiza), to Kalafatis, należy do spokojnych plaż.