czwartek, 1 listopada 2018

GreckaOliwka

Wszystkich Świętych, Zaduszki w Grecji.

#Blogpost z cyku: Grecka tradycja, wierzenia i przesądy.

W Grecji dzień 1 listopada, to zwyczajny dzień, w którym od samego rana słychać: kalo mina; drugi również nie wyróżnia się czymś szczególnym.

W kościele greckiego prawosławia ortodoksyjnego uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest w 56 dzień od Niedzieli Paschalnej i jest to święto ruchome. W tym dniu wspominane są wszystkie osoby, których imię nie ma świętego patrona, a tym samym nie są odprawiane adekwatne Święte Liturgie.
Z kolei Dzień Zaduszny obchodzony jest dwa razy w roku po grecku tzw. Psychosawata / Ψυχοσάββατα - Soboty Dusz. Pierwszy tzw. Sobotni Dzień Zaduszny Apokrion / Apolyti , drugi Sobotni Dzień Zaduszny Pięćdziesiątnicy.

Czerwony zachód słońca, płonący znicz, misy wypełnione koliwą.

Oprócz dwóch ww. dni zadusznych wyróżnia się jeszcze 3 regionalne. W Salonikach obchodzone są Zaduszki w sobotę poprzedzającą święto patrona Salonik św. Demetriusza, a w Atenach i Grecji Środkowej w sobotę trzeciego tygodnia Apokrion tzw. Tyrofagu oraz w pierwszą sobotę Sarakosti / Wielkiego Postu, na który przypada uroczystość wspomnienia św. Teodora.
W tych dniach jak i również w szczególnych dniach żałobnych (w 3, 9 i 40 dniu śmierci, w rocznicę śmierci, a także 3, 6 i 9 miesiącu śmierci - zawsze w sobotę) obchodzone jest wspomnienie Pamięci Zmarłych tzw. Mnimosina /Μνημόσυνα. W przeddzień wspomnienia przygotowywana jest kolywa / kόλλυβα / κόλυβα - mieszanka zbożowa składającą się z gotowanej pszenicy i bakalii.

Zobacz również, jeśli chcesz, blogpost pt.:

(01.11.2018 Post z nową datą  został zidentyfikowany z aktualnym profilem G+)